X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uwaga! Kleszcze w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 09:11
- Wcześnie przyszła wiosna, zrobiło się ciepło, więc nie tylko my budzimy się do życia, nie tylko my chcemy wychodzić na spacery, ale też różne krwiopijne stawonogi - tłumaczyła ekspertka z Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Dr Marta Supergan-Marwicz radzi jak uchronić się przed kleszczami (Sygnały dnia/Jedynka)
Za zwiększenie populacji kleszczy odpowiada człowiek
Za zwiększenie populacji kleszczy odpowiada człowiekFoto: Erik Karits/Shutterstock

Jeszcze kilkanaście lat temu o kleszczach nie mówiło się tak wiele. Dziś, nawet krótki spacer po parku miejskim, może zaowocować kilkoma pasożytami.  Przyczyniliśmy się do tego dosyć mocno. Nie stosujemy chemicznych środków ochrony roślin, bardzo szkodliwych dla wszelkiego rodzaju drobnych żyjątek, takich jak owady i pajęczaki, które to środki bardzo zmniejszały populację kleszczy. Zmienił się też sposób gospodarki terenami zielonymi. Fragmentujemy siedliska, co powoduje, że główni żywiciele kleszczy, czyli jeleniowate, są spychane na margines, a kleszcze szukają innych żywicieli. A my jesteśmy bardzo dobrym żywicielem dla nich - ostrzegała dr Supergan-Marwicz.

- Idealnym środowiskiem dla kleszczy jest środowisko wilgotne, najlepiej liściaste. W Warszawie najlepszym przykładem jest Las Bielański - wyjaśniała ekspertka. Zaprzeczyła stereotypowym opiniom, iż kleszcze spadają z drzew, czy też nie lubią koloru białego. - Nie spadają, a że są ślepe, to  kolor odzieży ich ma dla nich znaczenia. 

Konsekwencje ukąszenia przez kleszcza mogą być poważne. Gość audycji radziła jak się chronić przed kleszczami, jak postępować po ukąszeniu, kiedy się szczepić, jakie środki ochronne stosować. Z nagrania dowiemy się także w jakich porach roku i porze dnia kleszcze najchętniej żerują.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Marta Supergan-Marwicz (Katedra Biologii Ogólnej i Paracytologii,  Uniwersytet Medyczny w Warszawie)

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 8.15

ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alergie i choroby odzwierzęce. Jak ich uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 13:15
Najczęstszym problemem zdrowotnym pojawiającym się w związku z posiadaniem zwierzęcia są alergie. Uczulenie na sierść lub wydzielinę gruczołów łojowych ma jedna na dziesięć osób.
rozwiń zwiń