Rzecznik rządu o spotkaniu premier-prezydent: to była ważna rozmowa przed szczytem UE

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 08:34
Strona polska ma nadzieję, że deklaracja, która przyjęta zostanie na szczycie UE w Rzymie, będzie szansą na nowe otwarcie Wspólnoty - mówił w "Sygnałach dnia" Rafał Bochenek. Jak tłumaczył rzecznik rządu, na wczorajszym spotkaniu premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda omawiali najważniejsze kwestie związane z jubileuszowym szczytem i przyszłością Unii.
Audio
  • Rafał Bochenek o spotkaniu premier i prezydenta przed szczytem UE (Sygnały dnia/Jedynka)

Rafał Bochenek mówił w Jedynce, że rzymski szczyt będzie miał niezwykłą wagę, bo będzie podsumowaniem funkcjonowania UE. Stąd tak długie spotkanie, które - jak zaznaczał - było planowane już od jakiegoś czasu. – To była długa rozmowa, bo była to ważna rozmowa – podkreślał. 

Rzecznik rządu mówił, że Polska na razie nie postuluje zmiany unijnych traktatów. Liczy bowiem, że zmian w Unii będzie można dokonać w inny sposób. Gość audycji podkreślił jednak, że prędzej czy później traktaty i tak trzeba będzie zmienić. Jak dodał, są opinie prawne, które wskazują na konieczność reformy Unii po odejściu Wielkiej Brytanii. – Jeśli chodzi o polskie propozycje, one są jasno wyartykułowane w tak zwanej deklaracji warszawskiej, która została przyjęta na szczycie Grupy Wyszehradzkiej, który odbył się jakiś czas temu w Warszawie. Rząd Polski i cała Grupa postuluje, aby było mniej biurokracji, a więcej demokracji w Unii Europejskiej – zaznaczał Rafał Bochenek. 

Rzecznik rządu zapytany był również o ustawę ws. zakazu handlu w niedzielę i o to, w jakie dni będzie on obowiązywać. – W stanowisku polskiego rządu absolutnie nie ma informacji co do tego, w ile niedziel ten zakaz w ciągu miesiąca powinien być wprowadzony. To będzie musiało być wypracowane w parlamencie – zaznaczył Bochenek.

Komentował on też w audycji sprawę wymiany listów pomiędzy kancelarią prezydenta a resortem obrony narodowej. Prezydent Andrzej Duda pytał w nich szefa MON Antoniego Macierewicza o sprawy tworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu i brak obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Rzecznik rządu traktuje tę sprawę jako swego rodzaju "burzę w szklance wody". – Pan prezydent jest w kontakcie z ministrem Antonim Macierewiczem, wymieniają się oczywiście pismami, bo tak przecież pracują urzędy – mówił Rafał Bochenek. W jego ocenie, sprawa korespondencji stała się czymś nadzwyczajnym ze względu na to, że została nagłośniona przez media. – To jest rutynowa korespondencja osób, które ze sobą współpracują - podkreślał rzecznik rządu.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Rafał Bochenek (rzecznik rządu Beaty Szydło)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 8.14

dad/pg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Rafał Bochenek: wkrótce stanowisko rządu ws. Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 15:48
- Stanowisko rządu ws. Brexitu pojawi się wkrótce na posiedzeniu Rady Ministrów; musi być jeszcze uzupełnione o pewne przepisy przejściowe dot. relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską - powiedział we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczorna narada Szydło-Duda. Konsultacje przed szczytem unijnym z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 06:38
Treść polskich propozycji do Deklaracji Rzymskiej była jednym z tematów wieczornej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło. Prezydentowi zależy, by Polska była "aktywnym i pozytywnym współtwórcą dokumentu odnoszącego się do głównych wyzwań stojących przed UE" - poinformowała KPRP.
rozwiń zwiń