Marzena Machałek: protest nauczycieli nie będzie miał szerokiego wymiaru

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 09:40
- Absolutna większość nauczycieli i rodziców nie popiera jutrzejszego strajku, więc nie będzie miał on szerokiego wymiaru - mówi w "Sygnałach dnia" wiceminister edukacji. 
Audio
  • Marzena Machałek o sytuacji nauczycieli (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Marzena Machałek o sytuacji nauczycieli (Sygnały dnia/Jedynka)

Czytaj więcej
szkoła języki obce dziewczyny 1200.jpg
Reforma edukacji

Decyzję o przeprowadzeniu w piątek ogólnopolskiego strajku nauczycieli i innych pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - także finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

Marzena Machałek mówi, że deklaracje, których domaga się ZNP są niemożliwe do spełnienia, ponieważ pracodawcą jest dyrektor szkoły i to on kształtuje kadry. - Ministerstwo nie może takich warunków spełnić - zaznacza gość Jedynki. 

Wiceminister edukacji poinformowała także, że od 2018 planowane są podwyżki dla nauczycieli, "z których będą zadowoleni". - Minister Anna Zalewska powołała zespół ds. statusu zawodowego nauczyciela i w kwietniu pokaże harmonogram podwyżek dla nauczycieli - podkreśla rozmówczyni Piotra Goćka.

Marzena Machałek wyjaśniała także, czy ministerstwo ma dane, w ilu szkołach w piątek nie odbędą się lekcje oraz jak będzie zorganizowana opieka nad dziećmi, które przyjdą w tym dniu do szkoły. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Marzena Machałek (wiceminister edukacji narodowej)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 8.15

kh/mg

 Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Beata Szydło powołała Marzenę Machałek na stanowisko wiceministra edukacji

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 14:25
Marzena Machałek przejmie w MEN obowiązki Teresy Wargockiej, która odpowiadała m.in. za kształcenie zawodowe i specjalne - poinformowało ministerstwo.
rozwiń zwiń