Mariusz Błaszczak: pozbywamy się ludzi przeżartych ideologią dżihadu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 08:28
- Nie zgodzę się na to, żeby do Polski napłynęła fala emigrantów muzułmańskich - zadeklarował w "Sygnałach dnia" szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o napływie islamskich imigrantów i bezpieczeństwie Polski (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Mariusz Błaszczak o napływie islamskich imigrantów i bezpieczeństwie Polski (Jedynka/Sygnały dnia)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Czeczena ze statusem uchodźcy. Z ustaleń służb wynika, że mężczyzna przez dwa lata walczył w Syrii w szeregach Państwa Islamskiego. 

- Takich przypadków było kilka. Na podstawie ustawy antyterrorystycznej kilka osób podejrzanych o związki z organizacjami terrorystycznymi zostało z Polski wydalonych - poinformował Mariusz Błaszczak. - Dzięki tej ustawie pozbywamy się, jako Polska, zagrożeń w postaci ludzi przeżartych ideologią dżihadu - dodał minister i przypomniał, że uchwaleniu ustawy sprzeciwiała się sejmowa opozycja. Gość Jedynki zapewnił też, że polskie służby dysponują odpowiednimi narzędziami, by zapewnić bezpieczeństwo. 

Minister ocenił, że jednym z sukcesów rządu PiS jest zmiana decyzji poprzedników, którzy łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej przystali na przyjęcie w Polsce kilku tysięcy muzułmańskich imigrantów. Zapewnił, że Unia Europejska nie ma narzędzi, aby Polskę do tego zmusić, ale jest wywierana presja.

Błaszczak zaznaczył, że solidarność polega na wzajemnym wsparciu, ale też na wspólnym podejmowaniu decyzji. Tymczasem, jak przypomniał, kanclerz Niemiec samodzielnie podjęła decyzję o otwarciu granic dla imigrantów, nie konsultując tego z państwami członkowskimi. - W związku z tym trudno wymagać od nas solidarności - zauważył. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z ministrem. Mariusz Błaszczak, obok problemu imigracji, mówił też o ustawie o Państwowej Służbie Ochrony i organizacji uroczystości rocznicowych katastrofy smoleńskiej. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 7.15

fc/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: unieważniony dokument dotyczący polityki migracyjnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 20:46
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że na jego wniosek rząd uznał za nieważny przyjęty w 2012 r. dokument wyznaczający główne kierunku polityki migracyjnej Polski. Minister ocenił, że nie uwzględniał on sytuacji kryzysu migracyjnego, jaki dotknął Europę.
rozwiń zwiń