Elżbieta Rafalska: nie zlikwidujemy mechanizmu "złotówka za złotówkę"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 08:14
- Na pewno jednak trzeba się temu mechanizmowi przyjrzeć, bo nie funkcjonuje tak, jak się tego spodziewano - mówi w "Sygnałach dnia" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Audio
  • Elżbieta Rafalska o mechanizmie "złotówka za złotówkę", żłobkach i aktywizacji kobiet (Sygnały dnia/Jedynka)

W ramach rządowego "Przeglądu systemów wsparcia rodzin" ocenie poddano m.in. mechanizm "złotówka za złotówkę" wprowadzony przez poprzedni rząd, dzięki któremu po przekroczeniu progu dochodowego określone świadczenia nie są odbierane, ale odpowiednio pomniejszane.

Jak zaznaczyła Elżbieta Rafalska, nie ma na razie mowy o likwidacji mechanizmu "złotówka za złotówkę", ale - jak podkreśliła - to samorządy oceniają ten system jako nieefektywny i rozczarowujący rodziny, które liczyły na wyższe świadczenia. - Osoby, które przekroczyły kryterium dochodowe o 10 złotych myślały, że o taką samą kwotę świadczenie to zostanie pomniejszone. Tymczasem zostaje pomniejszone o 10 złotych razy liczba członków rodziny - informuje gość Jedynki. 

- Kiedy wprowadzano ten mechanizm, mówiono, że skorzysta z niego 370 tysięcy osób, a korzysta jedynie 70 tysięcy - podkreśla szefowa MRPiPS i dodaje, że jest otwarta na "racjonalną i spokojną dyskusję" o funkcjonowaniu "złotówki za złotówkę". 

Elżbieta Rafalska mówiła także o nowych miejscach w żłobkach, które powstaną dzięki programowi Maluch Plus oraz o aktywizacji zawodowej kobiet. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Elżbieta Rafalska (minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)

Data emisji: 5.04.2017

Godzina emisji: 7.15

kh/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

"Wspieranie rodzin to priorytet rządu". Będą zmiany w programie 500+

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:25
Rząd przyjął dokument "Przegląd systemów wsparcia rodzin", dotyczący m.in. programu "Rodzina 500+". Inwestycja w dzieci daje dobre rezultaty - oceniła premier Beata Szydło. Szefowa MRPiPS zapewniła, że fundamenty programu się nie zmienią, będzie uszczelnienie systemu.
rozwiń zwiń