Paweł Kukiz o powszechnym dostępie do broni: tak jest w cywilizowanych państwach

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 08:31
- Jestem zwolennikiem przyznawania pozwoleń, jak to było przed wojną, przez starostę, a nie przez policję - powiedział w "Sygnałach dnia" Paweł Kukiz, odnosząc się do pomysłu ułatwienia Polakom dostępu do broni. 
Audio
  • Paweł Kukiz o dostępie do broni (Jedynka/Sygnały dnia)

Ugrupowanie jeszcze w ubiegłym roku przygotowało projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Teraz wsparcie dla idei wyraził poseł PiS Stanisław Pięta. Czy to oznacza, że należy spodziewać się zmiany prawa w tym zakresie? Dlaczego Polacy powinni dostać broń do ręki?

- Tak jest w cywilizowanych państwach. Tak jest na przykład w Stanach Zjednoczonych, tak jest w Europie - wyjaśnił Paweł Kukiz. Dodał, że broń powinna być dostępna tylko dla osób pełnoletnich, które uczestniczą w klubach strzeleckich i ćwiczeniach.

Gość Jedynki wskazał, że polska legislacja w tym zakresie nie wymaga wielkich reform. - Chodzi o organ, który wydaje broń, przepisy prawa administracyjnego, uprawnienia Wydziału Postępowań Administracyjnych policji - powiedział Kukiz. Zaznaczył, że sam jest zwolennikiem przyznawania pozwoleń "jak to było przed wojną, przez starostę, a nie przez policję".

Paweł Kukiz z rezerwą odniósł się do informacji o poparciu ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Jak wyjaśnił, podobnie było m.in. przy ustawie o leczniczej marihuanie i skończyło się na niczym. - Nie mam złudzeń, żeby PiS zaakceptowało cokolwiek, co nie jest autorstwa PiS - powiedział polityk. - PiS niech zacznie od zabrania broni tym, którzy strzelają do ptaków ledwo co wypuszczonych z klatek - dodał Kukiz, piętnując głośne polowanie na hodowlane bażanty z udziałem ministra Jana Szyszki. - To jest człowiek, który jest pozbawiony absolutnie jakiegokolwiek morale - ocenił lider Kukiz'15. 

W audycji poruszono także tematy wotum nieufności dla rządu, przyjmowania imigrantów i zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Paweł Kukiz (lider Kukiz'15)

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 7.15

fc/mg

Zapis rozmowy