Elżbieta Rafalska: przymierzamy się do podniesienia minimalnego wynagrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 08:25
- Wcześniejsze podniesienie stawki godzinowej i minimalnego wynagrodzenia do 2 tysięcy złotych było różnie oceniane, ale jakoś nie wstrząsnęło rynkiem pracy - mówi w "Sygnałach dnia" minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • Elżbieta Rafalska o programie "500+" i wzroście wynagrodzeń (Sygnały dnia/Jedynka)

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 roku może wynosić 2049 zł brutto - wynika z rządowych prognoz. Obecnie płaca minimalna wynosi 2 tys. zł brutto. Przewiduje się również wzrost stawki godzinowej co najmniej do 13,30 złotych brutto za godzinę.

Elżbieta Rafalska mówi, że wprowadzone wcześniej podwyżki okazały się być "bardzo dobrym ruchem". - Dzisiaj wynagrodzenia rosną szybciej niż można było się spodziewać. Stawka godzinowa też jest lepiej przestrzegana lepiej - zaznacza gość Jedynki.

- Dlatego spokojnie przymierzamy się do podniesienia minimalnego wynagrodzenia, ale najpierw o propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dowie się premier Beata Szydło. Musimy wykazać trochę cierpliwości - dodaje Rafalska.

W związku z tym, iż Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś o sytuacji na rynku pracy w marcu, szefowa MRPiPS mówi, że resort liczy, że będzie to kolejny miesiąc spadków, który "potwierdzi znakomitą sytuację na rynku pracy". - Prognozujemy, że bezrobocie na koniec roku będzie znacznie niższe - ocenia minister.

Elżbieta Rafalska powiedziała także, że rozważane jest podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, ale zaznaczyła, że decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

Minister rodziny, pracy polityki społecznej mówiła także, o ile więcej - w związku z tym, że przyczynił się do wzrostu dzietności - będzie kosztował w przyszłym roku program 500+. Skomentowała także protest stowarzyszenia sędziowskiego "Iustitia", Fundacji im. Schumana i "Inpris".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Elżbieta Rafalska (szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 7.14

kh/pg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: wzrosty wynagrodzeń są nieuchronne

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 07:52
- Utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, a ten rok może być jeszcze lepszy - mówiła w "Sygnałach dnia" Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń