X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 26 kwietnia 2017 roku, rozmowa z Elżbietą Rafalską

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 07:15
Audio
  • Elżbieta Rafalska o programie "500+" i wzroście wynagrodzeń (Sygnały dnia/Jedynka)

Piotr Gociek: Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Witam, pani minister, dzień dobry.

Elżbieta Rafalska: Witam panów i dzień dobry państwu.

Główny Urząd Statystyczny dzisiaj ma podać najnowsze informacje na temat bezrobocia w Polsce. Jakie są szacunki resortu? Nie zmieni się? W górę? W dół pójdzie?

Liczymy na to, że to będzie kolejny miesiąc spadków. Poprzedni miesiąc luty do marca to był spadek o 0,3 punktu procentowego. Teraz nie prognozuję tak optymistycznie, ale myślę, że 8,1, kolejny spadek, jeżeli będą jeszcze lepsze wyniki, to będzie to potwierdzało, że jest znakomita sytuacja na rynku pracy.

A ten sezon, kiedy zwykle bezrobocie spada, czyli lato, wtedy, kiedy jest wiele też prac dorywczych. Czy to znaczy, że tego największego spadku w tym roku możemy się dopiero spodziewać, jak przyjdą letnie miesiące?

Tak, rzeczywiście, mimo tego, że jesteśmy w kwietniu, to ten kwiecień ciągle jest też bardzo zimnym miesiącem, ale myślę, że te miesiące letnie są zawsze miesiącem skokowego wzrostu tych prac sezonowych i prognozujemy, że to bezrobocie na koniec roku będzie znacznie niższe.

A o ile będzie trzeba... To teraz o wydawaniu pieniędzy, a nie o wpływach do budżetu i o rosnącej liczbie zatrudnionych porozmawiajmy. Ile będzie trzeba wydać więcej na program 500+ w wyniku tego zjawiska, który program 500+ sam generuje? No bo skoro rodzi się więcej dzieci, jak się chwali ministerstwo właśnie z tego powodu, no to znaczy, że będzie też trzeba zacząć wydawać więcej pieniędzy na dodatki.

Tak, program będzie po prostu droższym programem, ale to będzie oznaczało, że osiągnął ten zakładany swój cel wzrostu dzietności. Mamy już pierwsze całoroczne dane, co prawda te dane z całego roku mówią o trzech kwartałach poprzedniego roku i o tym I kwartale 2017, łącznie program, ale mówię to z wypłatami świadczenia wychowawczego, ale również z kosztami obsługi w ciągu tych 12 miesięcy kosztował 23 miliardy 600 milionów złotych, w tym są te koszty obsługi i dodatki wychowawcze dla pieczy zastępczej, a na pewno w tym roku, czyli w 2017, będzie to ponad 24 miliardy złotych...

Czyli niespełna 2 miliardy więcej. Tak jakoś... Tak można liczyć, czy więcej nawet jeszcze?

Rzeczywiście tak, natomiast musimy pamiętać, że w tym roku kończy się okres ten zasiłkowy i w tym nowym okresie zasiłkowym może nastąpić zmiana do wysokości ilości przyznawanych świadczeń na pierwsze dziecko, ale to trzeba na te dane po prostu poczekać, ponieważ w poprzednim okresie zasiłkowym opieraliśmy się o dochodowość z 2014 roku, teraz to będą bardziej zaktualizowane dane z świadczeń wychowawczych, tych świadczeń 500+ wypłacanych jest... w marcu było wypłaconych ponad 3 miliony 900, tyle dzieci korzysta z programu.

Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej, podczas debaty nad wotum nieufności wobec gabinetu Beaty Szydło zapowiedział dwie rzeczy, zresztą wczoraj też poseł Szczerba z Platformy mówił o tym w Sygnałach Dnia, że to będzie jeden z tematów, z którymi... jedno z haseł, z którymi PO będzie szła do kampanii wyborczej. Dwie kwestie, które dotyczą bezpośrednio pani resortu, czyli mówił o trzynastej emeryturze dla każdego emeryta w Polsce (i tutaj poseł Szczerba też wczoraj bardzo wyrzekał na los emerytów polskich i na ich ubóstwo) i objęcie programem 500+ każdego pierwszego dziecka. Forum Obywatelskiego Rozwoju wyliczyło, że jedno z tych przedsięwzięć to jest około 18 miliardów złotych, a trzynaste emerytury około 10 miliardów złotych. To jest duże wyzwanie, jak opozycja stawia takie... mówi: szach wobec obecnego gabinetu.

Zacznijmy od tej trzynastej emerytury, od trzynastej dodatkowej emerytury dla emerytów. Ja rozumiem, że Platforma Obywatelska, która wydłużyła wiek emerytalny, wróciłaby do wydłużonego wieku emerytalnego 67 dla kobiet i mężczyzn i w zamian zaproponowała świadczenie dodatkowe, tą tak zwaną trzynastą emeryturę. No, to jest zasadniczo różna propozycja od nas, a jak tak strasznie politycy opozycji wyrzekają na sytuację emerytów, to przypomnę, że my jako pierwsi odważni i wysoko, stosunkowo wysoko podnieśliśmy najniższą emeryturę, tą minimalną emeryturę z 882 złotych do 1000 złotych, co nie zdarzyło się w ciągu ostatnich lat, żeby taki skokowy wzrost się odbył, więc nic nie stało na przeszkodzie, żeby dbać przez 8 lat o los emerytów i rencistów. Stało się to też w sytuacji wydłużonego wieku emerytalnego, w którym ta sytuacja budżetu państwa była też znacząco odrębna. Natomiast jeżeli chodzi o program 500+, obawiam się, że nasz flagowy program za chwileczkę okaże się sztandarem Platformy Obywatelskiej i...

Nie do końca, bo Grzegorz Schetyna też chce wprowadzić...

...ale ten sztandar już troszeczkę...

...kryterium dochodowe do tego programu.

Kryterium, ale ja już też słyszałam, że może to będzie 400 złotych na każde dziecko. Więc co tydzień jest jakiś nowy pomysł. Chciałabym zobaczyć projekt, jak on wygląda. Oczywiście, że objęcie każdego polskiego dziecka do 18 roku życia tym programem to jest podniesienie gdzieś na poziomie osiemdziesięciu, dwudziestu miliardów złotych dodatkowych do tego programu, gdybyśmy w tym kształcie chcieli...

Osiemnastu, dwudziestu, nie osiemdziesięciu, dwudziestu.

Osiemnastu lub dwudziestu miliardów, jeżeli rzeczywiście z roku na rok ten program będzie trochę więcej kosztował, bo będzie rodziło się trochę więcej dzieci.

Dziennik...

Ale pojawiały się tam inne, mało przemyślane pomysły związane z tym, żeby ograniczyć dostęp do programu kobietom, które na przykład zajmowałyby się dziećmi w rodzinie wielodzietnej.

Dziennik Fakt wczoraj próbował zastanowić się nad tym, jakie mogą się jeszcze pojawić w najbliższym czasie propozycje ze strony Prawa i Sprawiedliwości, ze strony rządu, jeśli idzie o programy społeczne, i podpowiada: rząd będzie chciał pomóc bezrobotnym i podnieść zasiłek, który się nie zmieniał od trzech lat o 180 złotych do 1000. Tak, czy nie? Jest taki plan?

Taki pomysł jest rozważany, decyzja nie jest podjęta, wysokość polskiego zasiłku dla osób bezrobotnych jest jednym z najniższych zasiłków i wypłacana jest też stosunkowo krótko i również struktura osób bezrobotnych zarejestrowanych, a uprawnionych do pobierania tego zasiłku w ogólnej strukturze wszystkich bezrobotnych, których jest ponad milion trzysta, jest niewielka, to jest 15–18%. Ale też patrzymy na to z takiego punktu widzenia – jest świetna sytuacja na rynku pracy, łatwiej dzisiaj można znaleźć tą pracę, bezrobotni w rejestrach powiatowych urzędów pracy pozostają też krócej. Ten wariant jest rozważany, ale decyzja nie została podjęta. Liczymy skutki i analizujemy wpływ na rynek pracy.

A pomysł dalszego zwiększenia płacy minimalnej i stawki godzinowej? Jak rozumiem, kiedy czytam te podpowiedzi Faktu, to właściwie byłaby taka waloryzacja, no bo to nie jest mowa o jakichś bardzo dużych różnicach, tylko podniesieniu stawki godzinowej minimalnej do 13 złotych 30 groszy, a płacy minimalnej o 49 złotych. To dobry...

Obowiązują nas tu określone terminy, więc mówimy o tej waloryzacji, podniesienie stawki godzinowej i podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 2000 złotych, co różnie było oceniane, jakoś nie wstrząsnęło rynkiem pracy, okazało się, że to był bardzo dobry ruch. Dzisiaj wynagrodzenia rosną szybciej niż można było się spodziewać, stawka godzinowa jest przestrzegana też lepiej niż się spodziewaliśmy, bo Państwowa Inspekcja Pracy mówi, że skala nadużyć i nieprawidłowości wynosi niewiele ponad 5%, a początkowo mówiliśmy, że to jest 20%. Więc spokojnie przymierzamy się tu do wzrostu... podniesienia minimalnego wynagrodzenia, ale zanim nie dowie się o nim pani premier, o propozycji mojego resortu, na pewno nie powiem o tym w mediach.

Pani premier i pewnie jeszcze wicepremier Mateusz Morawiecki.

Musimy trochę wykazać cierpliwości.

To na koniec jeszcze pytanie o protest. Stowarzyszenie Sędziowskie IUSTITIA, Fundacja im. Schumana i Fundacja Prawnicza INPRIS protestują przeciwko temu, że zostały wykreślone z listy NGS–ów, czyli tych organizacji pozarządowych finansowanych, dotowanych przez Ministerstwo Rodziny. Dlaczego zostały usunięte, chciałyby się tego dowiedzieć.

Oczywiście, że niektóre z organizacji, które otrzymywały przez te wszystkie 8 lat, a może i 10 czy więcej lub mniej, dotacje i korzystały ze środków w ramach programu FIO...

FIO, czyli Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, wyjaśnię dla słuchaczy.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, to jest taki wieloletni program adresowany do organizacji pozarządowych. To nie jest tak, że mają przyznane to prawo do odwiecznego korzystania z tych dotacji. Jest regulamin, który obowiązuje w ministerstwie. Myślę, że zgodnie wszystko odbyło się z regulaminem. Inne organizacje mogą otrzymać dodatkowe punkty od ministerstwa czy resortu i tak też się stało. Tych organizacji, które skorzystały z tego ostatniego modułu trzeciego i czwartego, na który zostało przeznaczonych 12 milionów złotych, było ponad 168. Muszę też dodatkowo zapoznać się z informacjami, o których pan redaktor mówi, ale mam duże zaufanie do swoich służb, które przecież analizują te wnioski, ekspertów, którzy przyznają punkty, i ostatecznych decyzji, które zapadają w ministerstwie.

Związany z Komitetem Obrony Demokracji portal OKO.press zarzuca, że to przede wszystkim jeśli idzie o Stowarzyszenie Sędziowskie IUSTITIA jest kara za to, że stowarzyszenie protestuje przeciwko reformie sądownictwa (...)

My nikogo nie karamy, my oceniamy też wnioski i przyznajemy świadczenia. Też był przez wiele lat była taka sytuacja, że były organizacje, które ciągle otrzymywały to świadczenie. Ja rozumiem, że spełniały warunki formalne, miały dobrze przygotowane też projekty, ale organizacje z mniejszych też miejscowości przez całe lata nie miały szansy skorzystania z tych środków. Staramy się zrównoważyć też tą sytuację, uważamy, że dostęp tu i szanse na rozwój trzeba dać organizacjom pozarządowym w skali całego kraju.

Mówiła minister Elżbieta Rafalska, minister chyba od jednej z najdłuższych nazw w rządzie, rodziny, pracy i polityki społecznej...

Ale to miło brzmi.

...gość Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki. Dziękuję bardzo.

Dziękuję bardzo.

JM

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak