X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy z Syberii coraz częściej wyjeżdżają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 11:49
W poniedziałek w życie weszła ustawa o repatriacji, która umożliwia przyjazd do Polski na stałe osobom polskiego pochodzenia. Ustawa to dziejowa sprawiedliwość, ponieważ potomkowie osób przymusowo wywiezionych na Syberię po raz pierwszy mają tak szerokie wsparcie państwa w powrocie i zaadoptowaniu się do warunków życia w kraju.
Audio
  • Czy na Syberii są Polacy zainteresowani powrotem do ojczyzny? (Sygnały dnia/Jedynka)
Wieś Wierszyna w obwodzie irkuckim
Wieś Wierszyna w obwodzie irkuckimFoto: Edyta Poźniak/Polskie Radio

Na repatriacje Polacy w Irkucku czekali kilkadziesiąt lat. Zdobycie Karty Polaka, a potem wyjazd całej rodziny do Polski to był żmudny i długotrwały proces. W ostatnich latach pojawiła się jednak możliwość studiowania w Polsce. Korzysta z niej bardzo wiele młodych osób z Irkucka i z całego obwodu irkuckiego.

Już od wielu lat do Polski na studia przyjeżdżają Polacy z Wierszyny, najsłynniejszej polskiej wsi na Syberii. W tej liczącej pół tysiąca osób społeczności większość była w Polsce przynajmniej raz. Zostają jedynie starsi. 

Coraz częściej o repatriacji mówi się również w Irkucku. Lidia Szackich, prezes Polskiej Autonomii Kulturalnej "Ogniwo" w Irkucku podkreśla, że młodzi ludzie, którzy w ostatnich latach uczyli się języka polskiego już wyjechali. - Jest nam bardzo przykro, że młodzieży jest teraz mniej. To my nauczyliśmy ich języka polskiego i kultury - mówi.

Jaką rolę w umacnianiu tożsamości narodowej w Polakach zamieszkujących Syberię odgrywa Kościół Katolicki, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowali: Edyta Poźniak i Piotr Pogorzelski

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 7.39

pg/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irkuck - syberyjskie miasto pełne polskich śladów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 08:34
Dziś Irkuck liczy blisko 700 tys. mieszkańców i jest stolicą wschodniej Syberii. W XIX wieku miasto to było centralnym miejscem, gdzie osiedlano polskich zesłańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy, którzy zapisali się w historii Syberii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 09:41
Bajkał to najgłębsze i najbardziej tajemnicze jezioro na świecie. Jako pierwsi dokładnie zbadali je Polacy, a konkretnie polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Wiktor Godlewski.
rozwiń zwiń