Polacy z Syberii coraz częściej wyjeżdżają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 11:49
W poniedziałek w życie weszła ustawa o repatriacji, która umożliwia przyjazd do Polski na stałe osobom polskiego pochodzenia. Ustawa to dziejowa sprawiedliwość, ponieważ potomkowie osób przymusowo wywiezionych na Syberię po raz pierwszy mają tak szerokie wsparcie państwa w powrocie i zaadoptowaniu się do warunków życia w kraju.
Audio
  • Czy na Syberii są Polacy zainteresowani powrotem do ojczyzny? (Sygnały dnia/Jedynka)
Wieś Wierszyna w obwodzie irkuckim
Wieś Wierszyna w obwodzie irkuckimFoto: Edyta Poźniak/Polskie Radio

Na repatriacje Polacy w Irkucku czekali kilkadziesiąt lat. Zdobycie Karty Polaka, a potem wyjazd całej rodziny do Polski to był żmudny i długotrwały proces. W ostatnich latach pojawiła się jednak możliwość studiowania w Polsce. Korzysta z niej bardzo wiele młodych osób z Irkucka i z całego obwodu irkuckiego.

Już od wielu lat do Polski na studia przyjeżdżają Polacy z Wierszyny, najsłynniejszej polskiej wsi na Syberii. W tej liczącej pół tysiąca osób społeczności większość była w Polsce przynajmniej raz. Zostają jedynie starsi. 

Coraz częściej o repatriacji mówi się również w Irkucku. Lidia Szackich, prezes Polskiej Autonomii Kulturalnej "Ogniwo" w Irkucku podkreśla, że młodzi ludzie, którzy w ostatnich latach uczyli się języka polskiego już wyjechali. - Jest nam bardzo przykro, że młodzieży jest teraz mniej. To my nauczyliśmy ich języka polskiego i kultury - mówi.

Jaką rolę w umacnianiu tożsamości narodowej w Polakach zamieszkujących Syberię odgrywa Kościół Katolicki, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowali: Edyta Poźniak i Piotr Pogorzelski

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 7.39

pg/jsz

Czytaj także

Irkuck - syberyjskie miasto pełne polskich śladów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 08:34
Dziś Irkuck liczy blisko 700 tys. mieszkańców i jest stolicą wschodniej Syberii. W XIX wieku miasto to było centralnym miejscem, gdzie osiedlano polskich zesłańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy, którzy zapisali się w historii Syberii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 09:41
Bajkał to najgłębsze i najbardziej tajemnicze jezioro na świecie. Jako pierwsi dokładnie zbadali je Polacy, a konkretnie polscy zesłańcy: Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski i Wiktor Godlewski.
rozwiń zwiń