Prezes PZM: kontrole policyjne wydają mi się zbyt rzadkie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 09:27
- Nieodzowność kary na pewno by ograniczała prędkość kierowców na polskich autostradach - powiedział w "Sygnałach dnia" prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski. 
Audio
  • Andrzej Witkowski o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i wspólnym konkursie PZM i Jedynki (Jedynka/Sygnały dnia)

8 maja rozpoczął się Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jego hasło to "Zwolnij, uratuj życie". Z tej okazji PZM i Jedynka sprawdziły w konkursie "Ścigaj się o bilet - wrzuć Jedynkę!" wiedzę Polaków o przepisach ruchu drogowego. Jego zwycięzca pojedzie na Grand Prix F1 na Węgrzech. Jakimi kierowcami są Polacy, dlaczego jeżdżą tak szybko?

- Mamy bardzo krótki okres, w którym jesteśmy posiadaczami autostrad i chcemy się nimi "nacieszyć" - powiedział gość Jedynki. Zaznaczył jednocześnie, że jego zdaniem za mało jest na polskich drogach policyjnych kontroli. Dodał, że w Czechach i na Słowacji jest tylko kwestią czasu, kiedy przekraczający dozwoloną prędkość kierowca zostanie ukarany. - Nieodzowność kary na pewno by ograniczała prędkość kierowców na polskich autostradach - ocenił. 

Witkowski przyznał, że jemu też zdarza się łamać przepisy, ale stara się ich przestrzegać. - W ostatnich 15 latach tylko raz zapłaciłem mandat. Nie zauważyłem, że zostały zmienione znaki i w lewo nie można jechać - powiedział. Wskazał, że czasem poza miastem ustawione ograniczenia prędkości nie mają uzasadnienia, ale w miastach 50 km/h obowiązuje wszystkich nie tylko wtedy, gdy patrzy policjant. 

Prezes PZM przypomniał, że w 2010 roku ONZ ogłosiła dekadę na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przez ten czas wszystkie kraje członkowskie miały dążyć do obniżenia o 50 proc. liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym. - Polska jest na szarym końcu - powiedział. 

Czy kary w Polsce za przekroczenie prędkości są zbyt łagodne? Czy wysokość mandatu powinna być zależna od zarobków? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prezes PZM zmierzył się też z kilkoma pytaniami z konkursu. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Andrzej Witkowski (prezes PZM)

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 7.40

fc/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak