Julia Przyłębska: chodzi o to, żebyśmy przywrócili normalność

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 09:48
Jeśli w jakimś państwie nie ma TK, to inny organ przejmuje tę funkcję - powiedziała w "Sygnałach dnia" prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Audio
  • Julia Przyłębska o roli Trybunału Konstytucyjnego (Jedynka/Sygnały dnia)

Jednym z elementów debaty nad konstytucją i ustrojem Polski, którą zapoczątkował prezydent Andrzej Duda propozycją referendum, jest kwestia tego, czy Trybunał Konstytucyjny powinien istnieć i jaką pełnić rolę. Czy powinien zastąpić go inny organ np. sąd konstytucyjny?

- Jeśli byłaby taka wola narodu, że Trybunał Konstytucyjny miałby funkcjonować w innej formule, to z tym oczywiście  należy się pogodzić - powiedziała Julia Przyłębska. Jej zdaniem, procedura badania konstytucyjności pozostanie. - Jeśli w jakimś państwie nie ma TK, to inny organ przejmuje tę funkcję - dodała.

Prezes TK wyjaśniła, że referendum ma określić pewne kierunki i wskazać, jak naród widzi pewne instytucje i rozwiązania, a nie wybrać ostateczne rozwiązanie. 

Julia Przyłębska podkreśliła, że w Trybunale Konstytucyjnym trzeba przywrócić normalność i że powinien on rozstrzygać sprawy istotne dla zwykłych obywateli. - Przez prawie cały rok TK zajmował się sprawami związanymi z TK - oceniła prezes. 

Gość Jedynki odniosła się też do wygłaszanych przez sędziów komentarzy i kontrowersyjnej wypowiedzi sędziego Lecha Morawskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 8.15

fc/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes TK: będzie pełny dostęp do informacji o rozprawach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 13:30
Mam nadzieje, że TK zacznie normalnie pracować – mówiła w Jedynce prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Deklarowała, że będzie pełny dostęp do informacji, jeśli chodzi o rozprawy.
rozwiń zwiń