Relokacja uchodźców. Prof. Zdzisław Krasnodębski: decyzja powinna być dobrowolna

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 08:52
- Znaczna część społeczeństwa byłaby gotowa zaakceptować chęć pomocy chrześcijanom, gdyby w wyniku debaty społecznej zmieniło się nastawienie i gdyby to była nasza, dobrowolna decyzja, a nie mechanizm relokacyjny stanowiący element przymusu  - mówi w "Sygnałach dnia" europoseł PiS. 
Audio
  • Zdzisław Krasnodębski o relokacji uchodźców i kongresie Polska Wielki Projekt (Sygnały dnia/Jedynka)

Parlament Europejski wezwał w czwartek państwa członkowskie Unii do wywiązania się z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. W rezolucji powołuje się na porozumienie z 2015 roku o przeniesieniu do państw członkowskich w sumie 160 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch. Rezolucja popiera stanowisko Komisji Europejskiej, która zapowiedziała wdrożenie postępowań prawnych wobec państw, które nie zwiększą skali relokacji.

Prof. Zdzisław Krasnodębski zaznacza, że rezolucja PE oznacza, że perspektywa kar finansowych dla krajów, które nie przyjmą  jest dosyć realna. - Czekamy na decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, do którego Węgry i Słowacja zaskarżyły decyzję o tymczasowym mechanizmie relokacyjnym. Musimy liczyć się z tym, że Trybunał tę skargę odrzuci, a wówczas decyzja o mechanizmie relokacyjnym będzie obowiązywała, mimo tego, że Polska ma poważne argumenty pokazujące, że to nie jest to rozwiązanie kryzysu migracyjnego - zaznacza gość Jedynki. 

Europoseł PiS przypomina, że 70 procent Polaków sprzeciwia się przyjęciu uchodźców. - Jeżeli byłaby gotowość do przyjęcia pewnej liczby imigrantów, to nie widziałbym problemu. Musiałaby to być decyzja dobrowolna i przemyślana. Byłabym to pomoc humanitarna, więc dotyczyłaby małych liczb i pewnego typu osób. Akurat może nie tych, które masowo napływają do Unii Europejskiej - podkreśla. 

Rozmówca Wojciecha Dąbrowskiego podkreśla także, że Polska nie jest osamotniona z problemem uchodźców. - Mamy sojuszników - mówi. - Rolą Polski, i o tym jest też trwający kongres Polska Wielki Projekt, jest możliwość koncentrowania wokół siebie wszystkich tych sił, które czują się wykluczone z debaty publicznej i których głos jest marginalizowany - zaznacza. - Kongres ma ambicję, żeby w przyszłości stać się ważnym forum spotkań intelektualistów i ludzi kultury o konserwatywnych poglądach, bo takich kongresów nie ma w zasadzie w Unii Europejskiej - podkreśla.

Zdzisław Krasnodębski mówił także, jakie są obecnie priorytety polskiego rządu. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Prof. Zdzisław Krasnodębski (poseł do Parlamentu Europejskiego, Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 7.15

kh/zi

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Parlament Europejski wzywa do przyspieszenia relokacji uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 21:05
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców, wskazując, że jedynymi dwoma krajami, które wywiązują się ze swoich zobowiązań, są Finlandia i Malta. Głosowanie podzieliło PO, a PiS był przeciw.
rozwiń zwiń