Wystawy, filmy, koncerty, dyskusje, spacery. To jedyna taka noc w roku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 08:21
Przed nami Europejska Noc Muzeów. W Polsce w akcji co roku uczestniczy ponad 100 miast, a w samej tylko stolicy - około 250 placówek. Po raz pierwszy w Nocy Muzeów wezmą udział m.in. Muzeum Bursztynu przy Rynku Starego Miasta 4/6, Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy Rakowieckie oraz Muzeum Sue Ryder przy pl. Unii Lubelskiej. 
Audio
  • Gdzie warto zajrzeć podczas Nocy Muzeów ? (Sygnały Dnia)
Kolejka przed muzeum w warszawskim Wilanowie podczas Nocy Muzeów
Kolejka przed muzeum w warszawskim Wilanowie podczas Nocy MuzeówFoto: PAP/Paweł Supernak

sue rider 1200.jpg
"Lady of Warsaw, Lady Sue Ryder" - reportaż Szczęsnej Milli

- Jesteśmy chyba najmniejszym muzeum w Polsce - mówiła w "Sygnałach dnia" Anna Kalata dyrektor Muzeum Sue Ryder. - Dlatego nasze muzeum, zaprasza do środka, ale sporo będzie się też działo przed budynkiem - podkreślała.

Jedyne na świecie muzeum poświęcone brytyjskiej działaczce charytatywnej Sue Ryder zachęca do obejrzenia ekspozycji stałej, opowiadającej o życiu i działalności tej niezwykłej kobiety, oraz wystawy specjalnej poświęconej tzw. dipisom, którym którym Sue Ryder pomagała w latach powojennych.

- Wyjątkowo na ten wieczór przed Rogatką stanie przyczepa kempingowa przerobiona na mobilne muzeum, gdzie będzie się mieściła wystawa dodatkowa. Wcześniej w ciągu dnia będzie ją można spotkać w innych częściach miasta - tłumaczyła dyrektor.


powstanie warszawskie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalnyDo odwiedzania muzeów zachęcał też Karol Mazur, kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego. -  Nasze muzeum  otworzy swoją ekspozycje do 1.00 w nocy. Ale oczywiście w Noc Muzeów najważniejsze są desery, czyli te dodatki które w jakiś sposób przyciągają odbiorców - przekonywał.

- My zaczniemy o 15.00, ponieważ staramy się zawsze stworzyć  jakąś imprezę dla rodziny z dziećmi. Zaczniemy grą miejską na Żoliborzu. To będzie gra poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Poznamy różne miejsca unikatowe, postacie, które walczyły na Żoliborzu i zawsze będą towarzyszyły temu zadaniu jakieś aktywności - zapowiadał rozmówca Krzysztofa Grzesiowskiego.

- Wieczorem otwieramy pawilon letni. To obiekt na skarpie obok. Chcemy promować kulturę Warszawy na przestrzeni dziejów. To będzie miejsce gdzie będzie można coś zjeść, czy obejrzeć filmy - podsumował Karol Mazur.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Anna Kalata (dyrektor Muzeum Sue Ryder), Karol Mazur (kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 20.05.2017

Godzina emisji: 7.15

ksem/gs


Czytaj także

Wielki bohater Powstania Warszawskiego - nasza stolica

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:21
- O Warszawie po II wojnie światowej mówiono wręcz, że jest to krajobraz górski, że są to wąwozy i trzeba się wspinać. Wracający po 1944 roku Warszawiacy nie zawsze potrafili odnaleźć swój adres, bo tak bardzo zostało zniszczone miasto pod względem topograficznym - mówi dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń