Nowe zasady segregacji odpadów. Będzie kilka pojemników

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 09:48
- Gminy będą miały 5 lat na dostosowanie pojemników, chociaż oznaczenie powinno się zmienić już 1 lipca - podobnie powinny pojawić się worki w kolorach wskazanych w rozporządzeniu - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceminister środowiska Sławomir Mazurek o zmianach w zbiórce odpadów.
Audio
  • Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek o segregacji odpadów (Jedynka/Sygnały dnia)

1 lipca tego roku zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Środowiska dotyczące podwyższonych standardów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Zgodnie z nim powinny pojawić się osobne pojemniki na papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło i odpady biodegradowalne.

Jak wyjaśnił wiceminister, zmiany wynikają z naszych zobowiązań w Unii Europejskiej: - Okazało się bowiem, że źle zbieramy odpady i dostarczamy do recyklingu surowiec złej jakości. Aby korzystać z funduszy unijnych, powinniśmy m.in. zaktualizować krajowy plan gospodarki odpadami i wprowadzić jednolity system segregacji odpadów w Polsce - mówił.

Mazurek przypomniał, że w Polsce za gospodarkę odpadami odpowiadają gminy. Będą one miały 5 lat na dostosowanie się do nowych przepisów. Gość zaznaczył, że 70 proc. gmin prowadzi już selekcję odpadów w jakimś zakresie, a niektóre samorządy dzielą odpady nawet na więcej frakcji. Niechlubnym przykładem jest natomiast Warszawa - tu z selektywnej zbiórki pochodzi tylko 4 proc. odpadów.

Ile odpadów odzyskujemy, a ile powinniśmy? Co z odpadami, których nie da się odzyskać? Czy należy spodziewać się podniesienia cen za wywóz? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Wiceminister mówił też o organizowanym z Jedynką konkursie dla młodzieży szkolnej na plakat i hasło promujące segregację śmieci. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Sławomir Mazurek (wiceminister środowiska)

Data emisji: 29.05.2017

Godzina emisji: 8.15

fc/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wycinka drzew. Jan Szyszko: o ile coś trzeba naprawić, to na pewno naprawimy

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 07:55
- Myślę, że na pewno posłowie Prawa i Sprawiedliwości zrobią dobry projekt. O ile były jakieś usterki, na pewno je naprawią - powiedział w radiowej Jedynce minister środowiska.
rozwiń zwiń