Robert Firmhofer: treścią Pikniku jest to, czego można doświadczyć

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 08:53
- Piknik Naukowy opiera się na formatach maksymalanie angażujących publiczność - mówił w "Sygnałach dnia" Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • Robert Firmhofer o 21. Pikniku Naukowym (Jedynka/Sygnały dnia)
Tak było na 20. Pikniku Naukowym w 2016 roku
Tak było na 20. Pikniku Naukowym w 2016 rokuFoto: R. Gardziński

Tysiąc doświadczeń i ponad dwieście instytucji z kraju i ze świata. Dziś Stadion PGE Narodowy zmienia się w laboratorium badawcze i miejsce doświadczeń naukowych. O godzinie 11.00 rozpocznie się tam 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. To największa naukowa impreza plenerowa w Europie.

- Mówi się, że w Europie, ale prawdopodobnie jest największą tego typu imprezą na świecie - powiedział Robert Firmhofer. - W każdym razie nigdy nie udało mi się zobaczyć większej - dodał. Gość Jedynki przyniósł do studia skrót programu pikniku - księgę formatu A4 liczącą 150 stron.

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik zaznaczył jednak, że rzeczywista treścią Pikniku nie jest to, co można zapisać, tylko co można zobaczyć, czego można doświadczyć, i o czym można porozmawiać z ludźmi. - Piknik opiera się na formatach maksymalnie angażujących publiczność - podkreślił. Wyjaśnił, że co roku prowadzone są badania, co publiczność lubi najbardziej. 

W tym roku na Pikniku wprowadzony zostanie nowy format, nazwany "żywą biblioteką". Co się kryje za tym hasłem? Dlaczego motywem przewodnim w tym roku jest "Ziemia"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Gość wspominał też pierwszy Piknik Naukowy, zorganizowany w 1997 roku na Rynku Nowego Miasta.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 3.06.2017

Godzina emisji: 7.18

fc/pg

Czytaj także

Od lodowców po kosmos. Piknik Naukowy odkrywa tajemnice Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 11:00
- Tegorocznej edycji będzie przyświecał temat Ziemi. W ramach wydarzenia dowiemy się m.in. jak przetwarzać energię ze źródeł naturalnych, dowiemy się, jak roztapiają się lodowce i posłuchamy o początkach życia na naszej planecie – Robert Firmhofer opowiadał w Dwójce o organizowanym 3 czerwca w Warszawie Pikniku Naukowym.
rozwiń zwiń