Pić albo nie pić? Czy kranówka jest zdrowa?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 13:01
Jest tańsza, bogata w minerały i właściwie nie różni się niczym od butelkowanej wody stołowej. Przez lata kranówka była niskiej jakości, ale dziś spełnia europejskie normy.
Audio
  • Woda z kranu - fakty i mity (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Bashutskyy/Shutterstock.com

- Woda z kranu przeszła w Polsce dużą metamorfozę – mówi Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego i przypomina czasy PRL, gdy kranówka miała charakterystyczny zapach "chloro-bagienny". Dziś natomiast w wielu miastach jest ona naprawdę wysokiej jakości i można ją pić bez przegotowania.

Jakość wody kontrolowana jest codziennie, a nawet kilka razy na dzień. - Zajmują się tym miejskie wodociągi – wyjaśnia Joanna Niżniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Oprócz tego, nad jakością czuwają Państwowe Powiatowe Inspekcje Sanitarne.

Z badań wynika, że zaufanie do kranówki ma już nawet połowa mieszkańców miast. W Warszawie już wkrótce będzie łatwo dostępna dosłownie na ulicy. W jaki sposób? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Przygotował: Łukasz Rydzewski

Data emisji: 21.06.2017

Godzina emisji: 6.27

zi/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego warto pić wodę z cytryną?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 13:18
Okazuje się, że tak prosta mieszanka, jaką jest woda z wciśniętym do niej sokiem z cytryny lub z jej plasterkiem, potrafi zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia. Dlaczego warto ją pić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrapiesz? Możesz spowodować wypadek na drodze...

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 14:00
Jeśli zdarza Ci się chrapać, możesz mieć też przerwy w oddychaniu, czyli tzw. bezdech senny. Pal licho, że przeszkadzasz spać bliskim, gorzej, że z powodu niewyspania możesz zasnąć przed kierownicą.
rozwiń zwiń