Fotelik samochodowy może dziecku uratować życie. Rady dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 13:23
Kąpielówki i ręcznik spakowane, a zatem jesteśmy gotowi do rodzinnego wyjazdu. Czyżby? Zanim wyruszymy samochodem w podróż z dziećmi, warto sprawdzić, czy przewozimy je bezpiecznie.
Audio
  • Porady ekspertów o wyborze i prawidłowym stosowaniu fotelików do samochodów (Sygnały dnia/Jedynka)
Fotelik samochodowy może dziecku uratować życie
Fotelik samochodowy może dziecku uratować życieFoto: Pixabay.com

Dobra wiadomość jest taka, że 82 procent rodzin stosuje foteliki, a zła, że prawie co piąty kierowca fotelika nie używa.

Z badań fotelik.info przeprowadzonych na grupie 900 rodzin z dużych i małych miejscowości wynika, że aż 70 procent fotelików jest używanych nieprawidłowo. A to oznacza, że nie zapewniają dzieciom bezpieczeństwa.

Większość Polaków wydaje na fotelik dla dziecka od 100 do 500 złotych, ale tylko te bliżej górnej granicy cenowej mają dobre wyniki w crash testach. Co więcej, na kupno fotelika przeznaczamy mniej czasu, niż na kupno nowego smartfona, czy komputera. A to fotelik właśnie ma umożliwić dziecku przeżycie w przypadku wypadku.

Co należy sprawdzić kupując fotelik? Jak należy go dopasować i jak długo stosować? Czy podstawka pod pośladki może zastąpić fotelik? Jak bezpiecznie przewozić niemowlęta? Posłuchaj całego nagrania z wypowiedziami ekspertów.

***

Przygotowała: Izabela Kostyszyn

Goście: Paweł Kurpiecki (fotelik.info), Sylwester Pawłowski (portal swiadomykierowca.pl)

Data emisji: 27.06.2017

Godzina emisji: 8.36

Nagranie wyemitowano w audycji Sygnały dnia.

ag/zi 
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja Bezpieczny Autokar – kontrole pojazdów przed wyjazdami dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:15
Około 500-set inspektorów do końca wakacji będzie sprawdzać stan techniczny pojazdów, czas pracy i trzeźwość kierowców. Kontrolowane będą m.in. autokary przewożące dzieci i młodzież na wakacyjny odpoczynek. O bezpieczeństwie na drogach w czasie wakacji szkolnych mówił w audycji Magazyn Motoryzacyjny Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: kierowców interesują auta na prąd, ale uważają je za zbyt drogie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 11:03
Zdecydowana większość polskich kierowców przebadana przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych interesuje się samochodami elektrycznymi, a 70 proc. uważa je za przyszłość motoryzacji. Jednak zakup auta na prąd rozważa w najbliższym czasie tylko 12 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiperpasy dla autonomicznych samochodów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 08:00
Amerykańska firma proponuje stworzenie na autostradach specjalnych pasów dla autonomicznych samochodów. Teoretycznie takie rozwiązanie miałoby znacznie przyspieszyć ruch na zakorkowanych szosach.
rozwiń zwiń