"Stany Zjednoczone idą drogą obrony wartości i obrony swoich sojuszników"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 09:06
Rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce rakiet Patriot. Informację ogłoszoną przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza komentował w "Sygnałach Dnia" Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO, były wicepremier i były minister obrony narodowej.
Audio
  • - System Patriot jest Polsce pilnie potrzebny. Dzisiejsza informacja jest dobrą kontynuacją - powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO (Sygnały dnia/Jedynka)

- To rzadki przykład dobrej kontynuacji, gdzie kolejne rządy, jakże różne, idą w kierunku bezpieczeństwa Polski - mówił Tomasz Siemoniak. Zgodnie z podpisanym w nocy memorandum, rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA.

- To są dobre informacje. Rząd w którym zasiadałem w kwietniu 2015 r. podjął decyzję o rozmowach z rządem USA na temat pozyskania systemu Patriot. Ta dzisiejsza informacja jest dobrą kontynuacją - podkreślił Tomasz Siemoniak. Dodał, że ten system jest Polsce pilnie potrzebny.

Gość audycji zaznaczył, że informację odebrał nie bez obaw. - Mam trochę mieszane uczucia. Wydaje mi się, że Antoni Macierewicz postanowił podłączyć się do wizyty prezydenta Donalda Trumpa i o godz. 7:30 zwołuje konferencję informując o ważnym fakcie, ale nie jest to ani umowa ani ostateczna decyzja, więc mniej propagandy więcej treści - powiedział polityk PO.

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej będą obecni na pl. Krasińskich. - Z wielkim szacunkiem podchodzimy do Stanów Zjednoczonych, do naszych więzi i z otwartością do tego, co prezydent Donald Trump będzie chciał tutaj Polakom i Europie Wschodniej powiedzieć - zaznaczył Tomasz Siemoniak.

Aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu i oczekiwaniach wobec wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie oraz szczytu Trójmorza, zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek, Daniel Wydrych

Gość: Tomasz Siemoniak (wiceprzewodniczący PO, były wicepremier, minister obrony naukowej)

Data emisji: 6.07.2017

Godzina emisji: 8.16

pg/zi

Zapis rozmowy

Czytaj także

Szczyt Trójmorza. "Nasza współpraca przyczyni się do rozwoju całej UE"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 18:34
Współpraca między krajami Trójmorza jest w interesie UE, przyczyni się do jej rozwoju - głosi przyjęta w czwartek deklaracja uczestników drugiego szczytu inicjatywy Trójmorza w Warszawie. Priorytetem Trójmorza - według dokumentu - jest wspieranie inwestycji w infrastrukturę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: podpisano memorandum ws. rakiet Patriot. Takich samych używają wojska USA

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 14:00
 Podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA – poinformował w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń