"Vox populi, vox Dei. Polacy mają rację"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 09:21
IBRiS przeprowadził badanie na temat zeszłotygodniowej wizyty prezydenta USA w Warszawie. Wyniki sondażu opublikowano we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". W "Sygnałach dnia" komentował je Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Audio
  • Ryszard Czarnecki komentuje wyniki sondażu na temat zeszłotygodniowej wizyty prezydenta USA w Warszawie (Sygnały Dnia/Jedynka)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Czy po wizycie amerykańskiego prezydenta pozycja Polski na forum Unii Europejskiej wzrośnie? 50 proc. respondentów uważa, że tak, natomiast 25 proc. twierdzi, że pozycja naszego kraju w UE spadnie. Według 52 proc. Polaków wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych przyniesie nam jakieś korzyści. 59 proc. ankietowanych zgadza się z Donaldem Trumpem, że warunkiem przetrwania świata zachodniego są wartości chrześcijańskie, których strażnikiem jest Europa.

- Vox populi, vox Dei. Polacy mają rację. Nasza pozycja w UE wzmacnia się. Ale nie jest tak, że wszyscy w Unii będą nas lubić i chwalić. Chodzi o to, że z nami będą musieli się liczyć – podkreśla Ryszard Czarnecki.

Odnosząc się do kwestii wartości, o które dbać powinna Europa, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego wyjaśnił, że pamięta sytuację, jak PE ujął się za Ujgurami, muzułmańską mniejszością w Chinach.

– Wtedy zgłosiliśmy poprawkę, aby przy tej okazji również bronić chrześcijan w Chinach. Została odrzucona. To świadczy o tym, że zupełnie ideologiczne i – mówiąc wprost, mało dyplomatycznie – po prostu głupie podejście różnych lewaków, liberałów, lewicowców różnej maści, rzeczywiście jest czasem w sposób spektakularny demonstrowane – mówił gość Jedynki. Dodał, że jego zdaniem coraz więcej osób w Europie rozumie, że nie należy odwracać się od własnej przeszłości i dziedzictwa.

W rozmowie więcej także o europejskiej polityce migracyjnej i przyjmowaniu uchodźców przez państwa UE. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Ryszard Czarnecki (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 8.40

pg/pg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Berlina po Nowy Jork. Światowe media komentują wizytę Donalda Trumpa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 08:15
Polska znalazła się wczoraj w centrum uwagi światowych mediów. Wszystko za sprawą wizyty w Warszawie Donalda Trumpa, która była szeroko relacjonowana nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystąpienie Donalda Trumpa w Warszawie. "To może być początek renesansu konserwatyzmu w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 18:49
- Tyle dobrego dla zrozumienia polskiej historii na świecie ostatni raz zrobił papież Jan Paweł II. Przemówienie Donalda Trumpa można też odczytywać jako manifest odradzającego się europejskiego konserwatyzmu. To może być początek renesansu konserwatyzmu w Europie, a jeśli tak się stanie, to na pewno ta mowa będzie wspominana w podręcznikach – powiedział politolog Paweł Krulikowski o przemówieniu Donalda Trumpa w Warszawie.  Gościem Debaty Dnia był również dziennikarz Onet.pl Mateusz Baczyński.
rozwiń zwiń