Mł. insp. Mariusz Ciarka: policja nie narzeka na brak chętnych do pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 09:06
- Mamy tylu chętnych, jak na dobre, renomowane studia - powiedział w "Sygnałach dnia" mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, o rekrutacji do pracy w policji. 
Audio
  • Mł. insp. Mariusz Ciarka o pracy w policji (Sygnały dnia/Jedynka)
Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka
Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz CiarkaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową. W 1995 roku dzień ten ustanowiono świętem policji. Początkowo proponowano, aby formacja funkcjonowała jako Straż Bezpieczeństwa.

- Były różne pomysły - przyznał Mariusz Ciarka i przypomniał, że w różnych zaborach służby porządkowe miały inne nazwy. - Była Policja Śląska, Milicja, Straż Obywatelska - wyliczył. Dziś, jak wskazał, w policji pracuje 130 tys. ludzi. - Jesteśmy więksi niż wojsko - dodał. 

Ciarka poinformował, że policja przeprowadza każdego dnia 15 tys. kontroli drogowych i 15 tys. interwencji. Do tego dochodzi 800 tys. postępowań przygotowawczych. - Jest co robić, nie ma mowy o nudzie - podkreślił. 

Gość Jedynki przyznał, że policja nie narzeka na brak chętnych i na jedno miejsce jest 4-5 kandydatów. - Mamy tylu chętnych, jak na dobre, renomowane studia - stwierdził. 

Czy trudno zostać policjantem? Na którym etapie odpada najwięcej kandydatow? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Rzecznik odniósł się też w audycji do sprawy zabójstwa Iwony Cygan, w której aresztowano kilku policjantów. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: mł. insp. Mariusz Ciarka (rzecznik Komendanta Głównego Policji)

Data emisji: 22.07.2017

Godzina emisji: 7.14

fc/pg