X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstaniec: walczyliśmy wręcz z dobrze uzbrojonymi Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 09:27
- Przewaga nieprzyjaciela była miażdząca - wspominał w radiowej jedynce płk Edmund "Jur" Baranowski - powstaniec warszawski. Jak przekonywał, miedzy innymi gdyby nie zrzuty dokonywane przez "niezdyscyplinowanych" polskich pilotów latających w angielskich eskadrach, powstańcy musieliby walczyć łomami i kilofami. 
Audio
  • Płk Edmund "Jur" Baranowski - powstaniec z Warszawy - o nierównej walce z okupantem (Sygnały Dnia/Jedynka)

Jak mówił w radiowej Jedynce płk Baranowski, dla niego była to przygoda życia, okupiona jednak tragiczną śmiercią wielu przyjaciół. - Zawierała także momenty nieoczekiwane: wszyscy sądziliśmy, że 1 sierpnia zgłaszamy się na koncentrację, dostajemy broń i idziemy na walkę. Okazało się, że broni jest mało, co czwarty dostał karabin, każdy dostał granat produkcji konspiracyjnej - tzw. "filipinkę" - wspominał powstaniec zaznaczając, że przewaga przeciwnika była miażdżąca. 


spot 1200.jpg
Wyjątkowe spoty z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Edmund Baranowski wspominał, że on i jego koledzy sądzili, że powstanie potrwa najwyżej 3 dni. - Poza tym było też stanowisko Anglików, którzy nie pozwalali na dokonywanie zrzutów z samolotów. Dopiero w nocy z 4 na 5 sierpnia, cztery "niezdyscyplinowane" załogi polskie zlekceważyły zakaz angielski i dotarły nad Warszawę. Gdyby nie ten zrzut, bylibyśmy praktycznie nieuzbrojeni. A tak otrzymaliśmy broń przeciwpancerną - słynne "piaty", broń maszynową, ciężkie granaty. Mogliśmy przetrwać uderzenie niemieckie, odeprzeć je i wytrwać na Woli prawie tydzień - mówił weteran.

Jak wspominał Baranowski, powstańcy byli zmuszeni do walki wręcz, przeciwko borni palnej. - Dowódca powstania był zdania, że trzeba było się uzbroić w łomy, kilofy i inną broń ręczną, żeby rozpocząć walkę z Niemcami, co było absurdalne - mówił "Jur". 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy z powstańcem Warszawy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: płk Edmund "Jur" Baranowski (weteran powstania warszawskiego)

Data emisji: 01.08.2017

Godzina emisji: 8.42

dad/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

73. rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody przed pomnikiem Żołnierzy "Żywiciela"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 14:34
Złożeniem kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy "Żywiciela" na warszawskim Żoliborzu uczczono w sobotę zbliżającą się 73. rocznicę powstania warszawskiego. Powstanie w tej dzielnicy zaczęło się 1 sierpnia 1944 r. jeszcze przed godziną "W".
rozwiń zwiń