Doradca prezydenta: nie ma głębokiego pęknięcia w obozie dobrej zmiany

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 09:15
Jest różnica zdań między urzędem prezydenta i ministerstwem obrony narodowej. Te różne wizje muszą być w trakcie różnych ustaleń minimalizowane – powiedział doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. - Nie można mówić ani o wojnie, ani o tym, że prezydent blokuje reformy w armii - dodał.
Audio
  • Prof. Andrzej Zybertowicz w radiowej Jedynce (Sygnały dnia/Jedynka)

Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, pytany o spór, mówił w Jedynce, że jeśli chodzi o sprawę nominacji generalskich i relacje MON z prezydentem, mylony jest obraz rzeczywistości z rzeczywistością.

Doradca prezydenta dodał, że wbrew temu co podają niektóre media, wpłynęło 14 , a nie 46 wniosków o nominacje generalskie. Dodał, że podawano też, iż Strategiczny Przegląd Obronny, którym bezpośrednio na polecenie ministra obrony kierował wiceminister Tomasz Szatkowski, miał być przeprowadzany w odcięciu od BBN, ale jednak, jak stwierdził Andrzej Zybertowicz, przedstawiciele BBN uczestniczyli w tych pracach.

Nie jest więc tak, że nastąpiło jakieś głębokie pęknięcie w obozie dobrej zmiany – zapewniał Andrzej Zybertowicz.  Andrzej Zybertowicz zaznaczył, że liczba 46 wniosków o nominacje mogłaby sugerować, iż mamy do czynienia z kompleksową dużą reformą, którą miałby zablokować prezydent. Dodał, że tak nie jest, a prezydent  podpisał  w chwili obecnie na wniosek szefa MON 25 nominacji generalskich, w tym 18 na pierwszą gwiazdkę. To znaczy, że wśród 67 generałów 25 procent to osoby zaakceptowane na wniosek ministra przez Andrzeja Dudę - tłumaczył gość Jedynki.

Andrzej Zybertowicz podkreślił, że nie można jednak mówić o wojnie ani o tym, że prezydent blokuje reformy w armii.

Jednak relacje między MON a Pałacem Prezydenckim wzbudzają wiele emocji wśród komentatorów - i na przykład generał Waldemar Skrzypczak mówi, że to wydarzenie bez precedensu i niczego takiego wcześniej nie było.  Andrzej Zybertowicz zgodził się, że to jest bezprecedensowy przypadek, podkreślając przy tym, że jest to różnica zdań między urzędem prezydenta i ministerstwem obrony narodowej. Te różne wizje muszą być w trakcie różnych ustaleń minimalizowane - powiedział.

Obóz dobrej zmiany jest jednością, ale przeżywa ważny test. Musi nauczyć się, że będąc jednością na poziomie strategii, wizji przebudowy Polski, powstają różnice zdań co do trybu, tempa, sposobu konstruowania ustaw niezbędnych do tej przebudowy - oświadczył też doradca prezydenta. Zaznaczył, że trzeba nauczyć się funkcjonować w różnorodności opinii.

Więcej w audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: prof. Andrzej Zybertowicz

Data emisji: 11.08.2016

Godzina emisji: 8.16

agkm/ag

Zapis rozmowy

Czytaj także

Zieliński o nominacjach: mogą odbyć się w Święto Wojska Polskiego, ale nie muszą

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 12:15
 Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego nie są obligatoryjne; mogą być, ale nie muszą - powiedział w środę wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jak dodał, nie dostrzega konfliktu między prezydentem a szefem MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: szef MON nie powinien publicznie komentować tego typu decyzji prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:12
- Minister obrony narodowej nie jest osobą, która powinna publicznie komentować tego typu decyzje prezydenta - powiedział w środę Antonii Macierewicz odnosząc się do tego, że 15 sierpnia nie będzie nominacji generalskich. Szef MON podkreślił zarazem, że w wojsku potrzebne są nowe kadry oficerskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie wniosków o nominacje generalskie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 16:54
Prezydent Andrzej Duda oczekuje szybkiego zakończenia prac nad projektem reformy systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi - podało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier włącza się w dyskusje o nominacjach generalskich

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 18:35
Prowadzone przez SKW postępowanie sprawdzające wobec gen. Jarosława Kraszewskiego nie powinno mieć wpływu na procedurę dotyczącą awansów generalskich, która leży w gestii prezydenta Andrzeja Dudy - uważa premier Beata Szydło.
rozwiń zwiń