Kraków. Wielkie odkurzacze walczą z pyłem

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 12:00
W stolicy Małopolski nawet latem bywają dni, kiedy nie można swobodnie odetchnąć. Z szacunków ekspertów wynika, że kurz wznoszący się z ulic odpowiada za 10 proc. wszystkich zanieczyszczeń powietrza w tym mieście. Z pomocą mają przyjść nowoczesne odkurzacze.
Audio
  • Kraków. Wielkie odkurzacze walczą z pyłem (Sygnały dnia/Jedynka)
Rynek Główny w Krakowie. Odkurzacz zbiera z ulic drobny pył, piasek, a także niedopałki papierosów i... 1,5-litrowe butelki PET
Rynek Główny w Krakowie. Odkurzacz zbiera z ulic drobny pył, piasek, a także niedopałki papierosów i... 1,5-litrowe butelki PETFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Na początku długiego weekendu mieszkańcy usłyszeli komunikat, który zazwyczaj pojawia się zimą: "fatalne powietrze w centrum, pyłomierz w al. Krasińskiego wskazuje blisko sześciokrotne przekroczenie norm szkodliwych pyłów". Średnia z kilku godzin pokazała w tym miejscu ponad dwukrotne przekroczenie.

Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego wyjaśnia, że przyczyną była pogoda: w mieście od kilku dni nie padało, a temperatura przekraczała 30oC. Gdy wreszcie zaczęło wiać, pył z dróg i chodników wzbił się w powietrze. - Kiedy nie dymią piece, głównym czynnikiem zanieczyszczenia powietrza są samochody i pylenie. W skali roku na naszej najgorszej ulicy (al. Krasińskiego - przyp. red.) samochody odpowiadają za 22 proc. pyłu PM10, z czego około połowa to to, co unosi się z ulic - mówi ekspertka.

Dotąd z kurzem walczyło 30 polewaczek i zamiatarek, ale w tym tygodniu miasto kupiło nową broń - 400-kilogramowe odkurzacze. Jak sprawdzają się nowe urządzenia? W jakim rejonie są używane? I czy także latem warto używać masek antysmogowych? O tym w nagraniu.

***

Materiał przygotował: Karol Surówka

Prowadzą: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Data emisji: 17.08.2017

Godzina emisji: 8.36

Materiał wyemitowano w audycji Sygnały dnia.

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Lekarz: wdychanie smogu może powodować raka

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 14:10
- Są badania, które potwierdzają, że zanieczyszczenie środowiska odpowiada za 30 proc. nowotworów - alarmuje dr Józef Haczyński, internista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oddychać, nie oddychać" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 11:50
Coraz częściej słyszymy alarmy smogowe ogłaszane dla poszczególnych miast Polski. Parametry dotyczące zanieczyszczenia powietrza są w wielu z nich wielokrotnie przekroczone.
rozwiń zwiń