Ataki terrorystyczne w Hiszpanii. "Negocjacji z terrorystami się nie prowadzi"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 10:00
Terroryści znów atakuja. Tym razem do zamachów doszło w Hiszpanii, w Barcelonie i Cambrils. Sprawę w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki komentowali Roman Imielski z "Gazety Wyborczej" i Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie".
Audio
  • Jacek Liziniewicz i Roman Imielski o zamachach w Hiszpanii
Furgonetka, którą sprawcy zamachu wjechali w tłum w Barcelonie
Furgonetka, którą sprawcy zamachu wjechali w tłum w BarcelonieFoto: PAP/EPA/Quique García

Jak mówił Roman Imielski, Europa nie radzi sobie z obroną przed radykałami. - Oczywiście nie wiemy o mnóstwie zamachów, które służby europejskie udaremniają w ciągu całego roku. Jasne jest, że nie możemy w 100 procentach obronić się przed zamachami. Nigdy się to nie udawało - zauważył Imielski. Publicysta "Gazety Wyborczej" przyznał, że jest wciąż kilka rzeczy, które może zrobić Europa, by zwalczać terroryzm. - Działania służb muszą być bardziej skoordynowane i bardziej skuteczne. Trzeba zdecydowanie walczyć z mową nienawiści wśród radykałów islamskich. Musimy pamiętać, że efektem tego, co się dzisiaj dzieje jest również polityka świata zachodniego. To są chociażby interwencje w Afganistanie, Iraku i Afryce Północnej - wyliczał Imielski. 

Z kolei Jacek Liziniewicz powiedział, że nie można polegać na negocjacjach z terrorystami po to, by "kupować sobie" bezpieczeństwo. W jego ocenie rozwiązanie problemu terroryzmu w Europie w tym momencie jest bardzo trudne. - Jednak wychodzi na to, że cała polityka migracyjna odnosi porażkę. Ci, którzy tych zamachów dokonują, to osoby przeważnie wychowane już w Europie. To pokazuje, że one jednak nie do końca utożsamiają się z europejskimi wartościami. Nie do końca są zadowoleni z tego, co im Europa oferuje i to jest podstawą tego, że się radykalizują - mówił Liziniewicz. - W tym momencie możemy tylko poprawiać jakość służb, próbować naciskać na instytucje międzynarodowe, by te zajęły się poważnie problemem w Syrii - dodał publicysta GPC. 

Ponadto Roman Imielski i Jacek Liziniewicz komentowali sprawę kontrowersji wokół reakcji rządu na kataklizm nawałnic, które nawiedziły Polskę w ubiegłym tygodniu. Jak zgodnie przyznali, działania władz były opóźnione, a jedyne służby, które nie zawiodły, to straż pożarna i leśnicy.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Roman Imielski (Gazeta Wyborcza), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie)

Data emisji: 18.08.2017

Godzina emisji: 8.16

dad/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Seria zamachów w Hiszpanii. Wzrasta liczba ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:26
Zmarła kobieta, która została ranna w zamachu terrorystycznym w kurorcie Cambrils, na północnym wschodzie Hiszpanii - poinformowała w piątek policja. To pierwsza ofiara śmiertelna tego ataku. Łączny bilans ofiar zamachów w Cambrils i Barcelonie wzrósł do 14.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Kosiniak-Kamysz wątpi w europejską solidarność w walce z terroryzmem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 08:28
Czy coś zostaje z deklaracji przywódców państwowych, czy naprawdę jest takie zjednoczenie w walce z terroryzmem? - powątpiewał w "Sygnałach dnia" po zamachach w Hiszpanii lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
rozwiń zwiń