Marszałek Senatu: chcemy razem z prezydentem wprowadzić zmiany w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 07:51
- Wywodzimy się z tego samego obozu politycznego. Pan prezydent podczas kampanii mówił, jako prawnik, jako osoba, która doskonale wie, jak wymiar sprawiedliwości w Polsce funkcjonuje, że potrzebna jest reforma. Chcemy razem z prezydentem wprowadzić zmiany - mówił na antenie radiowej Jedynki Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.
Audio
  • Stanisław Karczewski podkreślił, że jest w stałym kontakcie z prezydentem (Jedynka/Sygnały dnia)
Stanisław Karczewski
Stanisław KarczewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W połowie września odbędzie się pierwsze powakacyjne posiedzenie Sejmu. Wszyscy oczekują na propozycje prezydenta Andrzeja Dudy ws. reformy sądownictwa. 24 lipca zawetował on dwie ustawy Prawa i Sprawiedliwości dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego.

- Czekamy na projekt pana prezydenta, zobaczymy jaki on będzie, na pewno rozpoczniemy pracę nad tym projektem. Jeżeli wpłynie ten projekt do laski marszałkowskiej, być może Sejm się nim zajmie, chociaż nie sądzę, że będzie to na pierwszym posiedzeniu - stwierdził polityk.

Prowadzący spytał, czy na etapie prac w Pałacu Prezydenckim projekty ustaw reformujących sądownictwo są konsultowane z przedstawicielami Sejmu i Senatu.

- Te rozmowy są prowadzone. Sam osobiście spotykam się od czasu do czasu z panem prezydentem. Rozmawiamy o tych sprawach, również o tej ustawie, ale to już będzie projekt pana prezydenta i czekamy na niego w parlamencie - zaznaczył marszałek.

- Wywodzimy się z tego samego obozu politycznego. Pan prezydent podczas kampanii mówił, jako prawnik, jako osoba, która doskonale wie, jak wymiar sprawiedliwości w Polsce funkcjonuje, że potrzebna jest reforma. Chcemy razem z panem prezydentem wprowadzić zmiany - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Stanisław Karczewski (marszałek Senatu)

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 7.16

dcz/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Jarosław Gowin: liczę, że projekty prezydenta będą pomijały istotne usterki zawetowanych ustaw

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 21:14
Wicepremier Jarosław Gowin wyraził oczekiwanie, że projekty ustaw ws. SN i KRS zapowiedziane przez prezydenta będą "stosunkowo zbliżone" do zawetowanych wersji, ale będą pomijać usterki takie jak wskazywanie sędziów SN przez ministra sprawiedliwości, który zarazem jest prokuratorem generalnym.
rozwiń zwiń