Czy jest jeszcze szansa na zgodę ws. konstytucji?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 09:27
W Gdańsku rozpoczynają się publiczne konsultacje przed referendum dotyczącym kierunków zmian w konstytucji. To efekt zapowiedzi prezydenta, który chce zorganizować plebiscyt otwierający drogę do zmian w ustawie zasadniczej. Debatę pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?" organizuje NSZZ "Solidarność" we współpracy z Kancelarią Prezydenta. 
Audio
  • Łukasz Warzecha i Marcin Piasecki o konsultacjach przed referendum dotyczącym kierunków zmian w konstytucji (Sygnały dnia/Jedynka)

Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej" mówi, że oczywiste jest, iż konstytucja powinna być dla obywateli. - Dlatego pytanie postawione w haśle "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?" jest dość banalne - ocenia. 

- Jestem ciekaw przemówienia prezydenta, ale obawiam się małej istotności dzisiejszych konsultacji. Będą tam przedstawiciele szeroko pojętej, ale jednak jednej opcji światopoglądowej i politycznej - mówi publicysta. - Dlatego nie dojdzie w Polsce do dyskusji najróżniejszych środowisk. Nie awantury, nie kłótni, tylko dyskusji dotyczącej jednej z podstawowych spraw w tym kraju, czyli kształtu konstytucji i tego, czy ona w ogóle powinna być zmieniana - dodaje gość Jedynki.

Łukasz Warzecha z tygodnika "Do Rzeczy" mówi, że konstytucja nie jest dana raz na zawsze, więc w jego opinii, można ją zmienić lub napisać całkiem od nowa. - Ta, którą obecnie mamy, zawiera mnóstwo nielogiczności i sprzecznych zapisów - ocenia.

- Obawiam się, że w sytuacji tak głębokiego podziału, jaki dzisiaj mamy, bardzo trudno będzie prezydentowi uwzględnić zapotrzebowania obywateli ze wszystkich stron. Także dzisiejsze spotkanie razi jednostronnością. Prezydent na razie nie zaprezentował żadnego mechanizmu konsultacji naprawdę obywatelskich, które włączyłyby ogół obywateli - dodaje dziennikarz. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy"), Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 8.15

kh/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Prezydent spotka się ze wszystkimi chcącymi rozmawiać o konstytucji"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 09:32
Prezydencki pełnomocnik ds. organizacji referendum konsultacyjnego zapewnia, że Andrzej Duda spotka się ze wszystkimi ugrupowaniami, które będą chciały rozmawiać o konstytucji. Paweł Mucha mówił w "Sygnałach dnia" o dużym zainteresowaniu wśród obywateli debatą o ustawie zasadniczej.
rozwiń zwiń