Andrzej Duda: w konstytucji powinny być jasno określone kompetencje prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 07:37
- Prezydent, jako organ, jest w sensie kompetencji tak ukształtowany, że w zasadzie głównymi jego działaniami, są działania negatywne, takie jak np. możliwość stosowania weta. Ma mało możliwości kreacji - mówi w "Sygnałach dnia" Andrzej Duda. 
Audio
  • Andrzej Duda o konstytucji i reformie sądownictwa (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Prezydent ocenia, że konstytucja z 1997 roku funkcjonuje przez 20 lat i "dokładnie widać jej ewidentne mankamenty". - Nie zabezpieczyła nas chociażby, jako obywateli, przed podwyższeniem wieku emerytalnego przez Platformę Obywatelską - podkreśla gość Jedynki i dodaje, że wówczas, w jego opinii, skompromitował się także Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że podniesienie wieku emerytalnego jest zgodne z konstytucją.

- Mamy w Polsce dość specyficzną sytuację, w której prezydent zostaje wybrany w wyborach powszechnych przez naród, ma najsilniejszy mandat i w zasadzie ma niewiele samodzielnych kompetencji - zaznacza Andrzej Duda i dodaje, że kompetencje w Polsce powinny być także klarowniej rozdzielone. - Powinno być jasne, co prezydent może zrobić sam, co musi zrobić w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów, ministrem obrony narodowej, czy też ministrem spraw zagranicznych - mówi gość "Sygnałów dnia".


Prezydent Andrzej Duda i Maciej Zdziarski, fot. Maciej Biedrzycki/KPRP Prezydent Andrzej Duda i Maciej Zdziarski, fot. Maciej Biedrzycki/KPRP

Według prezydenta Andrzeja Dudy, powinno się pójść w jednym z dwóch kierunków. - Albo wzmacniamy pozycję ustrojową prezydenta, który ma silniejsze kompetencje, bo jest wybrany w wyborach powszechnych przez naród i ma ten jeden jedyny w Polsce specyficzny mandat albo osłabiamy prezydenta, czyniąc go bardziej osobą podkreślającą pewne wartości i pełniącą funkcje ceremonialne, symboliczne. Wtedy może być wybierany w sposób pośredni, chociażby przez Zgromadzenie Narodowe - podkreśla prezydent.

Andrzej Duda podtrzymał zapewnienie, że w ciągu dwóch miesięcy od zawetowania ustaw o reformie sądownictwa, przedstawi własne rozwiązania. Dodał także, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, ale według niego, musi ona zawierać "rozwiązania proobywatelskie".

- Zgłaszając dwa weta, zrobiłem w tej sprawie to, co powinien był zrobić prezydent RP, który chce realizować określony program, ale chce także, żeby działo się to w atmosferze chociaż częściowej zgody. Tutaj ewidentnie część społeczeństwa miała wątpliwości - dodaje gość Jedynki. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Andrzej Duda (prezydent RP)

Data emisji: 26.08.2017

Godzina emisji: 7.15

kh/ag

Zapis rozmowy

Czytaj także

"Prezydent spotka się ze wszystkimi chcącymi rozmawiać o konstytucji"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 09:32
Prezydencki pełnomocnik ds. organizacji referendum konsultacyjnego zapewnia, że Andrzej Duda spotka się ze wszystkimi ugrupowaniami, które będą chciały rozmawiać o konstytucji. Paweł Mucha mówił w "Sygnałach dnia" o dużym zainteresowaniu wśród obywateli debatą o ustawie zasadniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jest jeszcze szansa na zgodę ws. konstytucji?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 09:27
W Gdańsku rozpoczynają się publiczne konsultacje przed referendum dotyczącym kierunków zmian w konstytucji. To efekt zapowiedzi prezydenta, który chce zorganizować plebiscyt otwierający drogę do zmian w ustawie zasadniczej. Debatę pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?" organizuje NSZZ "Solidarność" we współpracy z Kancelarią Prezydenta. 
rozwiń zwiń