Andrzej Halicki: z opozycją należy rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 08:03
- Prezydent próbuje wybić się na podmiotowość, ale jest jeszcze daleko do tego, by pełnił rolę arbitra w sporach politycznych i strażnika konstytucji - mówi w "Sygnałach dnia" poseł Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • Andrzej Halicki o konstytucji, reformie sądownictwa i wyborach prezydenckich w stolicy (Sygnały dnia/Jedynka)

W ubiegłym tygodniu zainaugurowano cykl debat pod hasłem "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit?" przed proponowanym przez prezydenta na przyszły rok referendum w sprawie konstytucji. Andrzej Duda w przemówieniu obecną ustawę zasadniczą określił mianem "konstytucji okresu przejściowego". Przekonywał o konieczności dopracowania niektórych kwestii. W ocenie prezydenta, najpoważniejszym mankamentem obowiązującej ustawy zasadniczej jest - jak się wyraził - nieprecyzyjny podział kompetencji władz. 

Andrzej Halicki mówi, że aby zmieniać konstytucję, najpierw trzeba jej przestrzegać. - Co to za dyskusja, która dotyczy przyszłości, jeżeli nie szanuje się teraźniejszości. To podstawowy punkt wyjścia, który daje gwarancję, że ten dialog o przyszłości byłby oparty również o poszanowanie zasad - ocenia gość Jedynki. - Jeżeli prezydent coś chce zmieniać, w dodatku w kontekście słuchania głosu obywateli, to niech słucha obywateli już dzisiaj - zaznacza poseł.

- Prezydent nie chce ciągle przyjąć do świadomości, że z opozycją należy rozmawiać. W innym wypadku, spotkania u prezydenta byłyby dużo częstsze, bo mamy kryzys w wielu dziedzinach. Natomiast to, że Andrzej Duda zachowywał się tak przez pierwsze dwa lata nie oznacza, że musi się tak zachowywać do końca prezydentury. Być może taką jaskółką jest to, że zaczął mówić swoim głosem - ocenia rozmówca Piotra Goćka.

Andrzej Halicki mówił także, kto jego zdaniem powinien zająć się reformą sądownictwa w Polsce. Zdradził też, kto z Platformy Obywatelskiej mógłby wystartować w wyborach na prezydenta Warszawy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 29.08.2017

Godzina emisji: 7.14

kh/mg

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: prezydent jest na dobrej ścieżce

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 08:48
- Różnica pomiędzy politykiem a mężem stanu jest taka, że polityk myśli o najbliższych wyborach i swojej kolejnej kadencji. Dla męża stanu te rzeczy nie są najważniejsze - mówi w "Sygnałach dnia" poseł PSL.
rozwiń zwiń