Anna Zalewska: śpię spokojnie przed rozpoczęciem roku szkolnego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 09:42
- Za nami półtora roku przygotowań i pilnowania, żeby wszystko było gotowe na czas. Jesteśmy po odprawie z kuratorami, a kuratorzy – z dyrektorami szkół. Ze wszystkim zdążyliśmy – mówi w "Sygnałach dnia" minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Audio
  • Anna Zalewska o rozpoczynającym się nowym roku szkolnym (Sygnały dnia/Jedynka)

Szefowa MEN nie zgadza się z opiniami, że półtora roku na wprowadzenie reformy edukacji to za mało. - To aż półtora roku. 17 lat dyskutowaliśmy o tym, jak powinna wyglądać struktura i ciągle powtarzaliśmy, że nie jest ona odpowiednia. Proszę zauważyć, że nie mieliśmy liceum ogólnokształcącego, tylko półtoraroczny kurs przygotowujący do matury, dlatego że ostatnia reforma podstawy programowej spowodowała, że w I klasie szkół ponadgimnazjalnych kończyliśmy gimnazjum. Nie mieliśmy szkoły zawodowej, teraz zyskuje ona szczególne znaczenie w systemie. O szkołach podstawowych właściwie w ogólne nie mówiliśmy - przekonuje Anna Zalewska.

Jak dodaje minister, wprowadzone od 1 września zmiany to dopiero pierwszy krok. - Przecież w całej reformie nie chodzi tylko i wyłącznie o przekształcenie gimnazjum - podkreśla gość Jedynki.

Anna Zalewska tłumaczyła również w audycji, dlaczego w niektórych miastach w szkołach będzie obowiązywać dwuzmianowość, a także odniosła się do zarzutów Fundacji Edukacji Polonijnej, że MEN nie dba o polskie dzieci uczące się za granicą i uspokajała, że reforma nie oznacza zwolnień wśród nauczycieli.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 8.16

pg

Zapis rozmowy

Czytaj także

"Wszystkie samorządy dostały pieniądze na przygotowanie szkół"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 16:05
Wszystkie samorządy, które starały się o pieniądze na przygotowanie sieci szkół do reformy oświaty, te pieniądze dostały – zapewniała w środę w Kielcach wiceminister edukacji Marzena Machałek. Jak wyliczała, to m. in. 300 mln zł w subwencji i ok. 200 mln zł z rezerwy.
rozwiń zwiń