"II wojna światowa nie jest historią zamkniętą"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 08:03
Misją Muzeum II Wojny Światowej jest pokazanie polskiego doświadczenia związanego z tym okresem. Naszym zadaniem jest mówienie o konsekwencjach tego konfliktu - powiedział na antenie Jedynki prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Audio
  • Prof. Grzegorz Berendt o misji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Sygnały dnia/Jedynka)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Wizualizacja Studio Architektoniczne Kwadrat)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Wizualizacja Studio Architektoniczne "Kwadrat")Foto: muzeum1939.pl

1 września 1939 roku o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 roku broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

W związku z 78. rocznicą Muzeum II Wojny Światowej przygotowało koncert i wystawę przedmiotów znalezionych przez archeologów na terenie Westerplatte.

- Głównym celem dyrekcji muzeum jest to, by pokazać polskie doświadczenie nie odrywając go od wydarzeń związanych II wojną światową. Ta ogólna opowieść jest już przygotowana i będzie dostępna na wystawie głównej. To bardzo ważne, bo nikt za nas o tej tragedii nie opowie. Musimy sami uświadomić tę historię gościom z zagranicy i naszym rodakom, to jest nasza misja – powiedział Grzegorz Berendt.

Gość Jedynki dodał, że "II wojna światowa nie jest historią zamkniętą, bo wśród nas są osoby, które brały udział w jej tragicznych wydarzeniach". - Ta historia nadal żyje w ludziach, którzy są obok nas. Konsekwencje społeczne, gospodarcze i polityczne dla Polski i Europy dalej są odczuwalne. To także nauka, która mówi o tym, by zapobiegać złu i zajmować stanowcze stanowisko, gdy to zło się tworzy - dodał Berendt.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: prof. Grzegorz Berendt (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Data emisji: 01.09.2017

Godzina emisji: 7.15

koz

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak