X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Święto lotnictwa upamiętnia przełomowe wydarzenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 07:45
Zwycięstwo Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w przedwojennych zawodach to był piękny, wielki sukces, przełom. To była polska konstrukcja, polscy piloci - o tym mówił w Jedynce ppłk Ryszard Karpiński, pilot, wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich.
Audio
  • Ppłk Ryszard Karpiński, pilot, wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich, o historii polskiego lotnictwa (Jedynka/Sygnały dnia)
Pomnik i symboliczna mogiła na tzw. Żwirowisku, w miejscu, gdzie rozbił się samolot Żwirki i Wigury, pod Cierlickiem, w kraju morawsko-śląskim w Czechach
Pomnik i symboliczna mogiła na tzw. Żwirowisku, w miejscu, gdzie rozbił się samolot Żwirki i Wigury, pod Cierlickiem, w kraju morawsko-śląskim w CzechachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Co roku 28 sierpnia jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. Było to zwycięstwo polskiej konstrukcji i polskich pilotów nad załogami pozostałych krajów.

- Osiągnęli wielki sukces, jednak wkrótce potem zginęli pod Cierlickiem - mówił w Jedynce ppłk Ryszard Karpiński, pilot, wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich.

Gość "Sygnałów dnia" podkreślił, że również w tym roku członkowie stowarzyszenia pojadą do Czech, w okolice Cierlicka, gdzie 11 września, także 1932 roku, Żwirko i Wigura zginęli w katastrofie lotniczej. Karpiński wyraził wdzięczność lokalnej społeczności za opiekę nad pomnikiem upamiętniającym pilotów.

Stworzona przez Polaków z Zaolzia izba pamięci lotników Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury, którzy zginęli w katastrofie w 1932 r., w Cierlicku, w kraju morawsko-śląskim w Czechach.  Fot. PAP/Andrzej Grygiel Stworzona przez Polaków z Zaolzia izba pamięci lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, którzy zginęli w katastrofie w 1932 r., w Cierlicku. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Gość Jedynki opowiadał również m.in. o historii polskiego lotnictwa, udziale polskich pilotów w bitwie o Anglię, o ostatnim dowódcy Dywizjonu 303 mjrze Stefanie Kleczkowskim i o historii Stowarzyszenia Lotników Polskich.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: ppłk Ryszard Karpiński (pilot, wiceprezes Stowarzyszenia Lotników Polskich)

Data emisji: 2.09.2017

Godzina emisji: 7.15

agkm/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żwirko i Wigura - tragiczna śmierć asów polskiego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:00
Pilot i konstruktor, dwaj słynni pasjonaci lotnictwa, zwycięzcy międzynarodowych zawodów. Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginęli 11 września 1932 roku w katastrofie lotniczej.
rozwiń zwiń