Jarosław Gowin: odeszliśmy od masowości kształcenia

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 08:25
- Teraz ważny jest powrót do relacji mistrz-uczeń, zajęć w mniejszych grupach, bezpośredniego kontaktu - powiedział w "Sygnałach dnia" Jarosław Gowin o zmianach w szkolnictwie wyższym.
Audio
  • Jarosław Gowin o reformach edukacji i szkolnictwa wyższego (Jedynka/Sygnały dnia)

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział, że 19 września podczas Narodowego Kongresu Nauki przedstawi projekt reformy polskich uczelni. - Reform nie należy się bać. Ważne, żeby były one przygotowane w sposób przemyślany, możliwie "wydyskutowane" z zainteresowanym środowiskiem zawodowym - powiedział Gowin.

Gość Jedynki zaznaczył, że podnoszone przez media wydłużenie zaocznych studiów dziennych do 7 lat to zmiana marginalna. Dodał też, że coraz mniej młodych Polaków wybiera ten tryb studiów. - Nie ma się co oszukiwać. W ciągu 3 lat na poziomie studiów licencjackich w trybie zaocznym nie da się przekazać tej samej wiedzy, tych samych umiejętności, co w ciągu 3 lat studiów dziennych - wyjaśnił. 

Wicepremier poinformował, że promowany będzie model studiów dualnych. - Część studiów student odbywa w murach uczelni. Drugą część w murach przedsiębiorstwa, gdzie nabywa praktycznych umiejętności - powiedział Gowin.

Minister podkreślił, że zmienił się już system finansowania studiów i odeszliśmy od masowości kształcenia. - Teraz ważny jest powrót do relacji mistrz-uczeń, zajęć w mniejszych grupach, bezpośredniego kontaktu - dodał.

Gość Jedynki komentował też reformę edukacji przeprowadzoną przez minister Annę Zalewską i reformę służby zdrowia. Odniósł się także do zmian w sądownictwie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego)

Data emisji: 4.09.2017

Godzina emisji: 7.15

fc/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Jarosław Gowin: studia medyczne powinny być płatne

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 09:08
- Studia w Polsce są i będą bezpłatne, bo tak rozstrzyga konstytucja, ale jest jeden kontrowersyjny kierunek, czyli studia medyczne - mówi w "Salonie politycznym Trójki" minister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń