Sygnały Dnia 6 września 2017 roku, rozmowa z Mariuszem Błaszczakiem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 07:15
Audio
  • Mariusz Błaszczak o modernizacji służb mundurowych (Sygnały dnia/Jedynka)

Piotr Gociek: Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Dzień dobry, panie ministrze.

Mariusz Błaszczak: Dzień dobry.

Laureat, bo skoro premier Beata Szydło odbierając Nagrodę Człowieka Roku na Forum Ekonomicznym w Krynicy powiedziała, że to jest dla całej drużyny nagroda, no to dla pana, jak rozumiem, trochę też.

No, ja chciałem podkreślić, że pani premier, jak zawsze, zachowała się z klasą, wykazała się skromnością. Rzeczywiście jesteśmy drużyną, biało–czerwoną drużyną, która zobowiązała się w kampanii wyborczej do realizacji programu, który został przez naród poparty w wyborach. Konsekwentnie program realizujemy. Pani premier została laureatem tej nagrody, ale rzeczywiście w swoim wystąpieniu podkreślała właśnie to, że pracujemy zespołowo.

A gdybyśmy się tak mieli szczegółowo przyjrzeć osiągnięciom w drużynie, na przykład jeśli chodzi o poprawę wskaźników ekonomicznych, wzrost wpływów z podatków, zastanawiam się nad tym, jak właściwie wygląda ta współpraca, bo może są jakieś ciekawe rzeczy, o których nie wiemy, skarbówki z Policją. Mówię tu o uszczelnianiu systemu VAT, mówię tu o zwalczaniu nielegalnego importu akcyzowanych towarów i tak dalej.

Tak, ta współpraca przebiega na co dzień. Powstała Krajowa Administracja Skarbowa, a więc nowa instytucja, która została tak ukształtowana, żeby skoncentrować siły i środki właśnie na uszczelnieniu tych przepisów. Ale z tą służbą współpracuje na co dzień przede wszystkim Policja ze względu na to, że Policja jest dużą formacją, ponad 100 tysięcy funkcjonariuszy. Jest to naturalne. Policja także ma w swych szeregach ludzi, którzy są specjalistami w tych dziedzinach, jest przecież całe Centralne Biuro Śledcze Policji, które także specjalizuje się w tego rodzaju sprawach, są wydziały przestępczości gospodarczej w poszczególnych komendach...

Są nagrody dla tych, którzy szczególnie dobrze sobie radzą...

Tak, tak, rzeczywiście.

...z takim rozbijaniem mafii vatowskich czy przemytniczych?

Tak, doceniam takie postawy, doceniam takie działania. Również trzeba pamiętać o Straży Granicznej, o roli właśnie Straży Granicznej, bardzo pozytywnej roli w przeciwdziałaniu tego rodzaju przestępstwom. A jeżeli można, to jeszcze nawiążę do wypowiedzi pani premier, bo pani premier rzeczywiście powiedziała o drużynie, ale powiedziała też o człowieku, bez którego ta drużyna by nie powstała – o premierze Jarosławie Kaczyńskim, który jest autorem naszego programu. A więc to też jest ważne, że stanowimy drużynę ludzi, którzy mają program, którzy ten program realizują.

W zapowiedziach budżetu na rok 2018 pojawiły się informacje o tym, że będą podwyżki między innymi dla nauczycieli, dla strażaków, także dla policjantów. Ile więcej pieniędzy dostanie pana resort i na jakie cele te pieniądze zostaną przeznaczone? Kto podwyżki ma dostać w pana resorcie?

Zabiegałem o to, żeby policjanci, którzy przystępują do służby, otrzymali wyższe uposażenie ze względu na to, że gospodarka polska rozwija się bardzo dobrze. Zresztą chociażby wczoraj usłyszeliśmy o tym, że zostały podniesione ratingi związane z... czy też prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. To świadczy o bardzo dobrych perspektywach rozwoju, ale skoro wzrastają wynagrodzenia w gospodarce, muszę wzrastać wynagrodzenia także w służbach odpowiedzialnych chociażby – tak jak powiedział pan redaktor wcześniej, a ja to rozwinąłem – odpowiedzialnych za dbanie o to, żeby wpływy do budżetu były duże, żeby ukrócić nadużycia, żeby walczyć z przestępcami, z oszustami. W związku z tym moje zabiegi okazały się skuteczne, porozumienie z wicepremierem Morawieckim dotyczy wzrostu wynagrodzeń dla tych, którzy przystąpią do służby, przede wszystkim chodzi tu o Policję, ale także inne służby, które są nadzorowane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Chodzi o to, żeby wynagrodzenie... uposażenie, bo w przypadku funkcjonariuszy mówimy o uposażeniu, tych, którzy przystępują do służby, było godne.

Ale jest też taki większy program, który zakłada w ciągu bodajże czterech lat wydanie 9 miliardów złotych na modernizację polskiej Policji. Co dokładnie trzeba w niej zmodernizować? To oznacza, nie wiem, nowe samochody? Remont komisariatów? To są naprawdę duże pieniądze.

Ten program został oparty o pewien wzór, jaki wprowadzony został za czasów rządów pana premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku, 10 lat temu. To program modernizacji służb mundurowych obejmujący 3 dziedziny, a więc po pierwsze sprzęt, wyposażenie, chodzi rzeczywiście o samochody, chodzi o uzbrojenie, chodzi o mundury, chodzi o to wszystko, co pozwoli policjantom na skuteczne reagowanie. W ramach tej części wprowadzamy także już jesienią pilotażowo, a później w całej Policji na przykład kamery na mundurach, które pozwolą na rejestrację interwencji, a więc będą takim czynnikiem rozstrzygającym w przypadku sporów.

To dopytam od razu o kamerę, bo ten temat po tragicznej śmierci młodego człowieka we Wrocławiu się pojawił. Okazało się wtedy, po audycie, że nie we wszystkich komisariatach jest monitoring, że są też takie placówki i takie pomieszczenia, w których tych kamer nie ma. To się zmieniło od tej pory?

Tak, to też, niestety, były zaniedbania, dlatego że były takie komisariaty, stwierdzono po kontroli, w których były techniczne możliwości, a odpowiedzialni dowódcy za to nie zadbali o to, żeby ten system działał. A więc ten system działa, a wprowadzone kamery na mundury to jest pewna nowość, chociaż w Stanach Zjednoczonych na przykład używana już od kilku lat. Chcemy, żeby w ten sposób rozstrzygać spory w sytuacjach konfliktowych, a przecież takie sytuacje też się zdarzają. A więc to jest pierwsza dziedzina, to jest to wszystko, co związane jest z wyposażeniem. Druga dziedzina to jest infrastruktura, przywracamy likwidowane przez koalicję PO–PSL posterunki Policji, chcemy, żeby każdy miał dostęp do pomocy w sytuacji, która jest sytuacją groźną albo trudną. I trzeci komponent, trzecia dziedzina to jest wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy. Przy czym chcemy, aby ten wzrost wynagrodzeń także motywował do służby, a więc to jest taki system, który wynagradza bardziej tych, którzy rzeczywiście stosują się do etosu służby.

Na targach zbrojeniowych w Kielcach minister Macierewicz wczoraj ogłosił powstanie specjalnych jednostek, które będą dbały o nasze cyberbezpieczeństwo, bo jeśli o to chodzi, Polska jest narażona na coraz większe zagrożenia. A jak to wygląda w polskiej Policji? Też rozwijana jest ta dziedzina walki z przestępczością? Bo akurat na temat zagrożeń zewnętrznych i militarnych czy quasi–militarnych w tej dziedzinie mówiło się ostatnio dużo, ale przecież ofiara cyberprzestępczości może paść w Polsce każdy obywatel.

Rzeczywiście to jest wyzwanie XXI wieku. Są w ramach Policji odpowiednie służby przeszkolone, dysponujące nowoczesnym sprzętem, żeby w takich sytuacjach reagować. Ja powiem o fragmencie. Chodzi chociażby o fakt tych gróźb związanych z rzekomym podłożeniem ładunków wybuchowych w instytucjach – poprzez wprowadzenie ustawy antyterrorystycznej w ubiegłym roku, poprzez zobowiązanie likwidację takiej możliwości, żeby były używane karty przedpłacone telefoniczne niezarejestrowane spowodowaliśmy zmniejszenie tego rodzaju zdarzeń o ponad połowę. A więc działamy skutecznie na różnych polach, bo również tego rodzaju groźby były kierowane poprzez Internet, nie tylko przez telefon. A więc są metody. Tu trzeba być zdeterminowanym, przyjąć zasadę i taka zasada została przyjęta: zero tolerancji dla tych, którzy dopuszczają się łamania prawa, nawet łamania prawa, które z pozoru wydaje się mało groźne.

Mówi pan: działamy skutecznie. Zdaniem niektórych nawet zanadto skutecznie i zbyt dogłębnie. „Służby mogą wszystko” to jest tytuł takie raportu, który dzisiaj się pojawił w tygodniku Polityka. Główny zarzut wobec polskich służb różnego rodzaju to jest ten, że po pierwsze za chętnie i za łatwo podsłuchują i nie ma nad tym kontroli, a po drugie – że zajmują się zbieraniem haków na polityków opozycji.

To są bezpodstawne teorie prezentowane na łamach gazety, która jest zaangażowana w spór polityczny. Ja cieszę się z tego, że gazety nie są miałkie, tylko mają swój charakter, właśnie prezentują pewne poglądy polityczne. Ta gazeta jest gazetą, która bardzo mocno atakuje rząd. Bezpodstawnie, bezpodstawnie zupełnie. Jeżeli popatrzymy na to, co się dzieje w naszym kraju, to proszę spojrzeć na sytuację u naszych sąsiadów. Służby są przygotowane, mają odpowiednie narzędzia, żeby przeciwdziałać zagrożeniom. Mówiono o ustawie antyterrorystycznej, że ona jest taka szkodliwa, tymczasem dzięki ustawie antyterrorystycznej doprowadziliśmy do tego, że z Polski zostało deportowanych kilku ludzi, którzy mieli związki na przykład z organizacjami terrorystycznymi, z islamskimi organizacjami terrorystycznymi.

Mówił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, gość Sygnałów Dnia w radiowej Jedynce. Dziękuję, panie ministrze.

Dziękuję, miłego dnia.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także