Rzecznik rządu: sprawa reparacji to kwestia sprawiedliwości historycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 07:41
- Dogłębnie analizujemy tę sprawę. Jest ekspertyza Biura Analiz Sejmowych, przygotowana na wniosek pana posła Mularczyka. My również jako polski rząd w ramach MSZ prowadzimy swoje analizy (...) na razie pozwólmy jednak pracować ekspertom - mówił na antenie radiowej Jednyki rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Audio
  • Rafał Bochenek podkreślił, że ws. reparacji na razie należy dać czas na pracę ekspertom (Jedynka/Sygnały dnia)

Wczoraj Biura Analiz Sejmowych opublikowało na stronie internetowej Sejmu ekspertyzę prawną ws. możliwości domagania się reparacji wojennych od Niemiec za zniszczenia podczas II wojny światowej. Dokument liczy 40 stron i został przygotowany w trzech językach - polskim, angielskim i niemieckim.  

- Sprawa reparacji to pewna kwestia sprawiedliwości historycznej, której się domagamy. Dotyczy zadośćuczynienia Polsce tych krzywd, które doznała po zbrojnej napaści Niemiec na Polskę. Oczywiście dogłębnie analizujemy tę sprawę. Jest ekspertyza Biura Analiz Sejmowych, przygotowana na wniosek pana posła Mularczyka. Ma również jako polski rząd w ramach MSZ prowadzimy swoje analizy - podkreślił Bochenek.

- Kwestią niezwykle istotną jest oszacowanie strat, których rzeczywiście Polska doznała w wyniku napaści Niemiec. Być może będą przygotowane ekspertyzy prawników międzynarodowych, o czym mówił ostatnio minister Waszczykowski - dodał.

Rafał Bochenek zaapelował, aby na razie pozwolić pracować ekspertom. - To kwestia która wymaga szerszego namysłu. Wtedy kiedy będziemy mieli decyzję kierunkową polityczną ugrupowania rządzącego, wtedy rząd będzie mógł podjąć kolejne działania i wystąpić na drogę dyplomatyczną. Po takiej decyzji będzie ewentualne stanowisko rządu i wtedy będą podejmowane działania dyplomatyczne, także do tego jeszcze sporo czasu, na razie pozwólmy pracować ekspertom - mówił polityk.

Rzecznik mówił również o działaniach Polskiej Fundacji Narodowej i o pomocy rządu dla poszkodowanych przez nawałnice.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Rafał Bochenek (rzecznik rządu)

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 7.15

dcz/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mularczyk: Polska zrzekła się reparacji wobec NRD. Dzisiejsze Niemcy mają ciągłość prawną RFN

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 08:03
- Jeśli dzisiaj rzecznik rządu Niemiec twierdzi, że to zrzeczenie się reparacji było skuteczne, to oznacza, że jest następcą prawnym NRD. A tak raczej chyba nie jest - mówił w "Sygnałach dnia" Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: możliwa zmiana przepisów o zarządzaniu kryzysowym

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 07:53
- Na najbliższym, czwartkowym posiedzeniu rządu będzie przedstawiana informacja, która ma być takim wstępnym podsumowaniem działań, które zostały podjęte w związku z nawałnicami, do których doszło w znacznej części naszego kraju (…). Być może w przyszłości konieczna będzie zmiana przepisów o zarządzaniu kryzysowym - mówił na antenie radiowej Jedynki Rafał Bochenek, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń