X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister: wybierzmy torby wielokrotnego użytku. Trwają prace nad recyklingiem plastikowych butelek

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 08:12
Opłata recyklingowa to nie jest podatek, każdy ma prawo prawo wyboru. Osobiście staram się nie kupować dużych toreb foliowych - mówił w Jedynce minister środowiska Jan Szyszko. Minister przyznał, że trwają też prace nad opłatą recyklingową plastikowych butelek.  
Audio
  • Minister środowiska Jan Szyszko o Puszczy Białowieskiej i opłacie za recykling (Jedynka/Sygnały dnia)

Minister Jan Szyszko tłumaczył, że mamy prawo wyboru - reklamówkę można kupić lub nie. Można kupić torebkę papierową. Prawo UE nakłada na nas opłatę recyklingową. Według ustawy - nie może ona być wyższa niż 1 zł. - Na pewno będzie zdecydowanie mniejsza - zapewnia szef resortu środowiska. Zaznaczył, że podpisze jeszcze rozporządzenie, aby opłata obowiązywała od 1 stycznia 2018 roku. Pieniądze trafią zapewne do Narodowego Funduszu Środowiska, który jest częścią budżetu.

- (...) Jest prawo wyboru - można wziąć torbę wielokrotnego użytku (…) - mówił minister. Zaznaczył, że takie opakowanie można używać wiele razy. Gość Jedynki Zaznaczył, że cieniutki torebeczki, tzw. zrywki, zwolnione są z opłat.

Jeśli chodzi o butelki plastikowe, minister mówił, że je też "czeka sprawa recyklingu" i nad tym trwają prace.

Jeżeli chodzi o sprawy związane z recyklingiem powinno to się opłacać z punktu widzenia funkcjonowania państwa (…). Straty z tego powodu są rzeczywiście ogromne - mówił.

***

Jan Szyszko, pytany, jaką kwotę obstawiłby na zwycięstwo Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości w sporze o Puszczę Białowieską powiedział, że "o ile będzie obowiązywało prawo, 100 procent". Minister twierdził, że Polska respektuje prawo. Pytany, czy jest gotów za postawić wszystkie swoje pieniądze w tej kwestii, powiedział, że tak.

Komisja Europejska zarzuciła polskim władzom, że nie respektują wstępnego postanowienia o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej i wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar. Po poniedziałkowym posiedzeniu Trybunału Komisja Europejska dostała cztery dni na złożenie nowego wniosku o zastosowanie środka tymczasowego w postaci kar okresowych dla Polski. Polska będzie miała tyle samo czasu na odpowiedź. 

Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Jan Szyszko (minister środowiska)

Godzina emisji: 7.15

Jedynka/IAR/agkm/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister Jan Szyszko o posiedzeniu Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 16:56
- Pierwszy raz widziałem, żeby sędzia pełnił rolę oskarżyciela i pouczał stronę skarżącą, czyli Komisję Europejską, co ma zrobić, by ukarać Polskę. To kwestionuje jego bezstronność – powiedział minister środowiska Jan Szyszko, odnosząc się do przesłuchania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej. 
rozwiń zwiń