Jarosław Gowin: egzaminy wstępne na studia są standardem na prestiżowych uczelniach całego świata

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 09:18
- Egzaminy wstępne na studia nie będą obligatoryjne, a matura pozostanie wiążącym egzaminem, pozwalającym dostać się na studia - powiedział Jarosław Gowin.
Audio
  • Jarosław Gowin mówił o reformach szkolnictwa wyższego i wymiaru sprawiedliwości (Jedynka/Sygnały dnia)
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: Wojciech Kusiński/PR

Dziś obowiązują cztery ustawy regulujące prace uczelni, a po wprowadzeniu nowej ustawy będzie jedna. - Wiele regulacji zostanie przesuniętych z ustawy na statuty uczelni. Tym samym na uczelnie spadnie większa odpowiedzialność, dlatego kompetencje rektora zostaną zwiększone. Powstanie też nowy organ rekomendowany przez Komisję Europejską – rada uczelni, która w znacznej części będzie się składać z osób spoza uczelni, np. wybitnych wychowanków - powiedział Jarosław Gowin.

Na pytanie, czy miejsca w radzie będą zajmować politycy odpowiedział, że będzie to zależało wyłącznie od senatów uczelni: - Wszyscy członkowie rad będą wybierani przez wspólnotę akademicką. Proponujemy, żeby jednego członka wybierali studenci, a pozostałych senat uczelni, nie ma tu miejsca do ingerencji politycznej.    

Minister nauki i szkolnictwa wyższego mówił, że wprowadzenie egzaminów wstępnych na studia jest odpowiedzią na prośby najlepszych polskich uczelni, które od dawna postulowały takie rozwiązanie. - Taki jest standard na prestiżowych uczelniach całego świata. Punktacja z egzaminów wstępnych nie będzie mogła mieć większego znaczenia niż 50 proc. – dodał minister.  

Wicepremier powiedział też, że studia dzienne pozostaną bezpłatne. Prawdopodobnie nie wzrośnie też opłata za studia zaoczne. - Wydłużenie studiów zaocznych nie musi oznaczać zwiększenia opłat, po prostu zajęcia będą rozłożone na dłuższy czas. Studia zaoczne muszą trwać dłużej, jeżeli mają dostarczyć takiej samej wiedzy jak studia dzienne.

Jarosław Gowin odniósł się również do reformy sądownictwa. Zapytany, czy drugie weto prezydenta jest możliwe odpowiedział, że prawdopodobnie nie. - Byłoby niemądre ze strony rządu, gdybyśmy próbowali wracać do rozwiązań, które zostały zawetowane przez prezydenta. Mamy świadomość, że ewentualny konflikt pomiędzy rządem a prezydentem byłby samobójstwem – wyjaśnił wicepremier.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Jarosław Gowin (minister nauki i szkolnictwa wyższego)

Data emisji: 19.09.2017

Godzina emisji: 8.15

abi/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Gowin o kampanii Sprawiedliwe Sądy: trzeba wyjaśnić czy dochowano standardów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 10:29
Wicepremier Jarosław Gowin, komentując w środę kampanię Sprawiedliwe Sądy, powiedział, że trzeba wyjaśnić, czy dochowano tam wysokich standardów moralnych. Według niego potrzeba kampanii informacyjnej dotyczącej sądownictwa i fundacji, która dba o dobre imię Polski za granicą.
rozwiń zwiń