"Narodowy Kongres Trzeźwości będzie proponował konkretne rozwiązania walki z alkoholizmem"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 07:55
- Kongres chce zrealizować konkretny program działań. Jego celem jest propagowanie abstynencji i trzeźwości, a docelowo ograniczenie spożycia alkoholu - mówił na antenie radiowej Jedynki biskup Tadeusz Bronakowski.
Audio
  • Bp Tadeusz Bronakowski o problemie nadużywania alkoholu przez Polaków (Sygnały dnia/Jedynka)
Bp Tadeusz Bronakowski
Bp Tadeusz BronakowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się dziś Narodowy Kongres Trzeźwości.

- Chcielibyśmy, aby spożycie alkoholu w naszym kraju nie było wyższe niż średnia światowa, która wynosi dokładnie połowę tego, co dzisiaj spożywamy w Polsce - tłumaczył bp Bronakowski. Gość potwierdził, że gotowy jest projekt Narodowego Programu Trzeźwości opracowany przez specjalistę w dziedzinie leczenia problemów z uzależnieniami prof. Krzysztofa Wojcieszka, na antenie Jedynki mówił też o tym, co pomaga w zachowaniu abstynencji. - Badania naukowe wskazują, że ludzie wierzący, znajdujący się w grupach modlitewnych mają mały problem z nadużywaniem alkoholu - wyjaśniał. 

Duchowny tłumaczył, że Kongres oczekuje konkretnych rozwiązań ze strony państwa i samorządu. Przekonywał, że jednym z pierwszych kroków powinna zostać likwidacja reklam alkoholu. - W Polsce posiadamy czterokrotnie więcej punktów sprzedaży alkoholu, niż mówi o tym WHO. Alkohol jest czwartym pod względem siły działania narkotykiem. Jest groźny, ponieważ jest sprzedawany legalnie, dlatego oczekujemy ograniczenia fizycznej i ekonomicznej dostępności - przekonywał. Biskup podkreślał, że działania Kongresu skierowane są na ograniczenie, a nie całkowity zakaz dostepu do alkoholu.

Jakie rozwiązania walki z alkoholizmem w Polsce proponuje Narodowy Kongres Trzeźwości? Czym jest ekonomiczne ograniczenie dostępu do alkoholu? O tym w nagraniu audycji.

Program I Polskiego Radia jest patronem medialnym Kongresu. Wydarzenie potrwa do 23 września.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: bp Tadeusz Bronakowski (przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości)

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 7.15

ac/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Biskup: nadużywanie alkoholu w Polsce przerażające, grozi narodową katastrofą

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 19:15
- Zupełnie niezrozumiały jest fakt reklamy czwartego pod względem siły działania narkotyku, jakim jest alkohol. Skandalem jest jego tak wielka dostępność fizyczna i ekonomiczna - stwierdził przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Jedynka patronem Narodowego Kongresu Trzeźwości

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 16:22
W dniach 21-23 września 2017 r. w Auli im. Roberta Schumana na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbył się Narodowy Kongres Trzeźwości. Radiowa Jedynka - patron medialny - relacjonowała to wydarzenie.
rozwiń zwiń