X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 22 września 2017 roku, rozmowa z Grzegorzem Schetyną

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 07:15
Audio
  • Grzegorz Schetyna o sprawie Hanny Gronkiewicz-Waltz (Sygnały dnia/Jedynka)

Wojciech Dąbrowski: Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Dzień dobry.

Grzegorz Schetyna: Dzień dobry, kłaniam się, dzień dobry państwu.

Czy przyjdzie taki moment, w którym straci pan cierpliwość do Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Nie wiem, czy muszę stracić do niej cierpliwość. Na razie widzę, że jest obiektem takiego zmasowanego ataku, już nie tylko politycznego, pisowskiego, ale też uruchomiono urząd skarbowy, żeby zabrać jej pieniądze z konta.

Niezasłużenie?

Panie redaktorze, jesteśmy w kraju, w którym ciągle – wierzę w to – czy zasłużenie, czy nie, pewne decyzje są podejmowane, decyduje sąd, jeżeli sprawa się w nim znajduje, a tutaj widzimy taką polityczną demonstrację małych ludzi, którzy sobie nie radzą z Hanną Gronkiewicz-Waltz i po prostu ... zabierają jej pieniądze z konta. To jest symboliczna decyzja i egzekucja, bo ona pokazuje, że grozi nam naprawdę łamanie prawa przy świetle reflektorów i przy gębie pełnej frazesów, że walczymy o praworządność i sprawiedliwość.

A może to jest rzeczywiście taki dowód na to, że nie ma równych i równiejszych wobec prawa.

To niech sąd o tym zdecyduje. Jest odwołanie... jest wniosek pani prezydent Gronkiewicz-Waltz do sądu administracyjnego, niech on decyduje na temat tego, czy musi się stawiać na posiedzeniach tak zwanej komisji reprywatyzacyjnej, czy też nie, a nie niech decydują o tym działacze, politycy PiS, bo to jest poważna sprawa. I to widzę wczoraj w uchachanych polityków PiS i to wygląda żenująco, tak powiem wprost. I dziwię się, że mogą w taki mały sposób pokazywać swój taki podły charakter, bo tak naprawdę cieszyć się z tego, że komuś można zabrać pieniądze czy można to zrobić i wierzyć w to, że to jest bezkarne, to błąd.

Panie przewodniczący, ale prawo w Polsce obowiązuje i prawa o tym, że ta komisja powstała i wyjaśnia sprawy reprywatyzacji nikt nie zakwestionował. Pytanie: dlaczego robi to Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, profesor prawa?

Ona kwestionuje, prezydent Gronkiewicz-Waltz kwestionuje to, czy musi, czy jest stroną, czy też organem, czyli prezydentem miasta, i czy musi pojawiać się osobiście na posiedzeniach tej komisji. W jaki sposób została powołana, to zostawiam, ale w tej sprawie zdecyduje sąd, ponieważ odwołała się od tej decyzji do sądu. Więc to jest kwestia dni, żeby sąd w tej sprawie się wypowiedział. I ona powiedziała, że uzna wyrok sądowy. Więc jeżeli nie czekając na decyzję sądu politycy PiS, którzy prowadzą tę nagonkę, zabierają, decydują o zabraniu pieniędzy, uruchamiają aparat skarbowy, no, panie redaktorze, w jakim kraju my żyjemy?

45% badanych przez Kantar Public na zlecenie Polskiego Radia 24 uważa, że Komisja Weryfikacyjna przywraca sprawiedliwość społeczną, przeciwnego zdania jest 29% respondentów. Jest różnica. Pytanie, panie przewodniczący: czy ta sprawa z Hanną Gronkiewicz-Waltz nie szkodzi samej Platformie Obywatelskiej?

To, że jej się zabiera pieniądze z konta bezprawnie?

Nie, to, że jest Komisja Weryfikacyjna, która potwierdza po raz kolejny raz, że dochodziło do nieprawidłowości przy reprywatyzacji.

Oczywiście, zawsze mówiliśmy: jeżeli dochodziło do nieprawidłowości, trzeba absolutnie znaleźć winnych, oddać tę sprawę do sądu, a wcześniej przyjąć ustawę reprywatyzacyjną w Sejmie. PiS nie chce przyjąć ustawy reprywatyzacyjnej w Sejmie, a prowadzi proces nagonki, polowania z nagonką na Hannę Gronkiewicz-Waltz. Cała kampania nienawiści, którą prowadzi dzisiaj PiS wokół tej sprawy jest wyraźnie widoczna. Ja chcę tylko powiedzieć jedno, że jestem za tym, żeby wyjaśnić tę sprawę, wszystkie sprawy reprywatyzacyjne od A do Z, ale żebyśmy nie traktowali tego jako element politycznej wojny czy partyjnej zemsty, tylko prowadzili cały proces reprywatyzacyjny. Także za Lecha Kaczyńskiego, kiedy był prezydentem, i poprzednich prezydentów, żebyśmy potraktowali to całościowo, bo ludzie, jeżeli była ludzka krzywda, to ona była... nie ma partyjnej barwy, nie ma... bo to trwało przez lata, ten proces trwał przez lata i ja go chcę... uważam, że powinniśmy go wyjaśnić, a nie tworzyć narzędzia politycznej zemsty.

Czyli Platforma do końca będzie trwała przy Hannie Gronkiewicz-Waltz.

Jeszcze raz, panie redaktorze: czekamy na rozstrzygnięcie sądu. My te sprawy... te sprawy muszą być do końca wyjaśnione.

To jest prywatna sprawa Hanny Gronkiewicz-Waltz?

 Dzisiaj...

Czy odpowiedzialność ponosi za nią Platforma Obywatelska i pan jako jej przewodniczący?

Nie, to jest odpowiedzialność za proces reprywatyzacji, za nadzór nad nim mają wszystkie parlamenty, które nie przyjęły ustawy reprywatyzacyjnej, i wszyscy prezydenci Warszawy, którzy nadzorowali ten proces w układzie ułomnym, bez uchwalonej ustawy po prostu w trudnym czasie. I za to...

Partia polityczna, której wiceprzewodniczącą jest Hanna Gronkiewicz-Waltz nie ma z tym nic wspólnego.

Nie no, tak samo ma... tyle ma wspólnego, co PiS, kiedy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, który był działaczem i twórcą Prawa i Sprawiedliwości, w taki sam sposób są odpowiedzialne władze PiS-u, jak władze Platformy. Po prostu.

Czy w sprawie kampanii „Sprawiedliwe sądy” Jarosław Kaczyński popełnił przestępstwo?

Tak, donosimy o tym... donosimy na Jarosława Kaczyńskiego, mówimy o sprawstwie kierowniczym, bo coraz więcej...

A co dokładnie zrobił?

Wydał dyspozycję na temat uruchomienia państwowych pieniędzy na akcję partyjną, która była ubrana w... która była opłacona przez pieniądze spółek Skarbu Państwa...

A są na to jakiekolwiek dowody?

Tak, desygnaty, mamy sygnały odnośnie decyzji ludzi, którzy pracowali w KPRM–mie, w kancelarii premiera, którzy opuszczali KPRM, żeby realizować zlecenie za 19 milionów....

Ale to jest to, o czym donoszą media. Pytanie: czy jest coś więcej, panie przewodniczący?

Oczywiście, że tak, dlatego donosimy, ponieważ są nowe informacje. I będziemy domagać się ich wyjaśnienia i uruchomienia procedury sprawdzającej, a później znalezienia winnych. To jest kradzież publicznych pieniędzy. Robi to PiS, ponieważ uważa, że wszystko może, że właścicielem wszystkiego co publiczne. Więc bardzo wyraźnie mówimy: nie jest. I Jarosław Kaczyński musi sobie zdawać sprawę, szczególnie że tutaj akurat mamy wspólne zdanie z panią premier Szydło, która informuje CBA o tej sytuacji. Bo to nie jest tak, że tutaj głos PiS-u jest jednolity. Proszę zobaczyć, że premier Szydło także chce... pokazuje, że się dystansuje od tej sprawy. Więc pytamy: kto podjął decyzję o kradzieży publicznych 19 milionów złotych?

Chciałbym to zrozumieć dobrze, panie przewodniczący, bo z jednej strony mówi pan tak: Platforma Obywatelska nie odpowiada za działania Hanny Gronkiewicz-Waltz, która jest wiceprzewodniczącą, i pan jako przewodniczący za to nie odpowiada, z drugiej strony mówicie państwo: Jarosław Kaczyński odpowiada za to, co dzieje się w sprawie kampanii informacyjnej „Sprawiedliwe sądy”. To jak to jest?

Nie. Informujemy ... To bardzo proste jest, panie redaktorze, i trzeba tylko otworzyć głowę i oczy i spojrzeć na to, o czym mówię. I uszy też. Jest sprawa narady, spotkania najważniejszych polityków PiS-u i jest decyzja Jarosława Kaczyńskiego,  który uruchamia 19 milionów...

Ale to są spekulacje.

Ale mamy informacje takie, że takie spotkanie się odbyło. Są świadkowie tych spotkań, więc dlatego donosimy o tym do prokuratury. Nie mówię o tym... nie definiuję winy Jarosława Kaczyńskiego, ale jest szefem PiS-u i jest... i decyzje PiS-u są odpowiedzialne za uruchomienie, za zabór 19 milionów złotych publicznych pieniędzy. I za to muszą być odpowiedzialni.

„Najwyższy czas skończyć z przekonaniem totalnej opozycji, że Jarosław Kaczyński to pochyła wierzba, na którą każda, nawet najgłupsza koza, mogą skakać”, tak Joachim Brudziński zapowiada ochronę dóbr osobistych prezesa Kaczyńskiego. Weźmiecie to sobie do serca?

To są śmieszne argumenty, bo jesteśmy... Tak jak powiedziałem, jeżeli ktoś popełnia przestępstwo, to nawet jeżeli jest, a może szczególnie jeżeli jest prezesem partii rządzącej, to odpowiada tak samo jak zwykły obywatel. Jeżeli przez ostatnie kilka minut rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób funkcjonuje czy musi funkcjonować, czy powinno funkcjonować prawo w Polsce, to ono powinno dotyczyć także prezesa PiS-u, także, a może w szczególności.

Panie przewodniczący, to porozmawiajmy o rozmowach. Czy odbyła się choć jedna rozmowa, poważna rozmowa z .Nowoczesną na temat wspólnych list wyborczych?

My konsultujemy... dzisiaj budujemy wariant wspólnych list opozycji z różnymi ugrupowaniami, także z tymi, z którymi jesteśmy dzisiaj w koalicji. To są etapy, to będzie trwało. I, oczywiście, na końcu najważniejsza, ta domykająca rozmowa odbędzie się z .Nowoczesną. Ale my musimy wiedzieć, na co możemy liczyć w regionach, bo my funkcjonujemy w samorządzie. .Nowoczesna jest nową partią, która nie ma... nie jest obecna w samorządzie. My dzisiaj musimy inwentaryzować nasze wartości i nasze zasoby samorządowe, przygotować koncepcję współpracy między partiami i środowiskami, podjąć decyzję, co będzie dalej. Wtedy będziemy, oczywiście, rozmawiać z .Nowoczesną.

Czyli podsumowując, nie było na razie żadnych wiążących rozmów, były jakieś drobne konsultacje.

My nie mamy ordynacji wyborczej, nie wiemy, kiedy będą wybory, więc...

Czyli do tej pory nie będziecie rozmawiać?

Myślę, że te rozmowy... będziemy ustalać, ustalenia będą wtedy, kiedy będziemy wiedzieli, w jakim jesteśmy miejscu, jaka jest ordynacja, w jaki sposób jest ona przeprowadzona przez większość parlamentarną i co z tego wynika, bo to będzie miało bardzo dużo wspólnego. Natomiast jeszcze raz i po raz kolejny deklaruję i będę to powtarzał: potrzebna jest jedna lista opozycji, która skutecznie zatrzyma demolowanie państwa przez PiS, też zagrożenia dla polskiego samorządu.

Na stronie internetowej gabinetu cieni jest licznik, który odmierza czas do końca rządu Beaty Szydło. Teraz zostało 762 dni. Gdy na liczniku wybije godzina O, co się stanie?

Będą wybory parlamentarne, które...

Kto wygra?

Przegra PiS, a wygra lista zjednoczonej opozycji.

Dziękuję za tę rozmowę. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna był gościem Sygnałów Dnia.

Dziękuję bardzo.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak