Narodowy Kongres Trzeźwości pod patronatem radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 13:25
W sobotę 23 września kończy się Narodowy Kongres Trzeźwości, który odbywał się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Opowie o nim dyrektor Rafał Porzeziński, który był jednym z prowadzących.
Dyrektor radiowej Jedynki Rafał Porzeziński
Dyrektor radiowej Jedynki Rafał PorzezińskiFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Narodowy Kongres Trzeźwości to wyjątkowa inicjatywa, której celem jest promocja trzeźwości i abstynencji. Dlaczego Kongres jest potrzebny? Ponieważ ponad trzy miliony Polaków pije alkohol ryzykownie i szkodliwie. Zmiany w prawie dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu, całkowitego zakazu jego promocji, czy ograniczenia jego ekonomicznej dostępności są konieczne, a Kongres ma stać się impulsem do tych zmian.

W tegorocznym sympozjum biorą udział przedstawiciele polskiego rządu, Kościoła i administracji państwowej, a wśród prelegentów pojawili się m.in. abp Stanisław Gądecki - przewodniczący KEP, Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prof. dr Krzysztof Wojcieszek, ks. dr Marek Dziewiecki, Marek Jurek - poseł Parlamentu Europejskiego oraz ks. dr hab. Dariusz Oko. Ponadto w sobotę 23 września na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się Piknik edukacyjny - Świadek Wolności.

Głównym organizatorem Narodowego Kongresu Trzeźwości jest Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, któremu przewodniczy bp Tadeusz Bronakowski. Kongres prowadzą Agnieszka Porzezińska z TVP ABC i Rafał Porzeziński - Dyrektor, Redaktor Naczelny Programu 1 Polskiego Radia. Początek rozmowy z dyrektorem Porzezińskim o godz. 8.40.

***

Na audycję Sygnały dnia w sobotę (23.09) w godz. 6.00 - 9.00 zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak.

ag/kh


Czytaj także

Maciej Sikorski. Od sielanki do piekła

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 13:39
- Mieszkaliśmy w pięknym domu we wsi pod Jarocinem. Tata, jako dyrektor gorzelni, był królem tej wsi. Tę sielankę przerwał rozwód rodziców - wspomina Maciej Sikorski, autor książki "Byłem w piekle. Nie polecam".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskup Tadeusz Bronakowski: abstynencję traktujemy jako szczególny dar miłości

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 13:13
- Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy rozumieją tę trudną sytuację w naszej ojczyźnie i taki dar podejmują. W nieprzyjaznych mediach zaraz pojawiają się komentarze, że "Kościół chce prohibicji". Nic podobnego, Kościół jej nie chce. Zwraca tylko uwagę na te dwa elementy - że zawsze każdy powinien być trzeźwy, a w szczególnych okolicznościach musimy podjąć ten dar abstynencji - mówił na antenie radiowej Jedynki ks. biskup Tadeusz Bronakowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narodowy Kongres Trzeźwości będzie proponował konkretne rozwiązania walki z alkoholizmem"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 07:55
- Kongres chce zrealizować konkretny program działań. Jego celem jest propagowanie abstynencji i trzeźwości, a docelowo ograniczenie spożycia alkoholu - mówił na antenie radiowej Jedynki biskup Tadeusz Bronakowski.
rozwiń zwiń