Narodowy Kongres Trzeźwości. "Alkohol to nie produkt spożywczy tylko narkotyk"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 09:39
- Z dużym zdziwieniem i niepokojem przyjąłem informację, która pojawiła się wczoraj na Kongresie, że aż 60 proc. Polaków traktuje alkohol jako absolutnie zwykły produkt spożywczy, taki sam jak jabłka czy barszcz - mówił w "Sygnałach dnia" Rafał Porzeziński, dyrektor radiowej Jedynki i prowadzący Narodowy Kongres Trzeźwości (21-23 września).
Audio
  • Dyrektor Programu I PR Rafał Porzeziński o Narodowym Kongresie Trzeźwości (Sygnały dnia/Jedynka)
Dyrektor radiowej Jedynki Rafał Porzeziński
Dyrektor radiowej Jedynki Rafał PorzezińskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jaj zauważa Rafał Porzeziński, "o ile po zjedzeniu jabłka może mu się troszkę zmienić nastrój, może być nieco radośniejszy, ale jednak wypicie alkoholu z całą pewnością można porównać ze spożyciem narkotyku". - To wręcz ten rodzaj narkotyku, który pochłonął najwięcej istnień ludzkich w historii, tymczasem ciągle jest ogromne przyzwolenie, żeby traktować alkohol jako po prostu kolejny produkt do wyboru - podkreśla dyrektor Jedynki.

Czytaj także
papież franciszek 1200.jpg
Papież: trzeźwość jest fundamentem szczęśliwego życia

Narodowy Kongres Trzeźwości odbywa się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Głównym organizatorem wydarzenia jest Zespół Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, któremu przewodniczy bp Tadeusz Bronakowski. Celem Kongresu, któremu patronuje radiowa Jedynka, jest promocji trzeźwości i abstynencji. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, europoseł Marek Jurek i ks. dr hab. Dariusz Oko. 

W audycji Rafał Porzeziński mówił jeszcze m.in. o konieczności podwyższenia cen alkoholu i wyeliminowaniu jego sprzedaży na stacjach benzynowych, o tym co nas chroni przed alkoholem w rodzinie, a także zaprosił na piknik edukacyjny "Świadek wolności", który w sobotę odbędzie na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Rafał Porzeziński (dyrektor radiowej Jedynki, prowadzący Narodowy Kongres Trzeźwości)

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 8.34

pg/ac

Zapis rozmowy

Czytaj także

Narodowy Kongres Trzeźwości pod patronatem radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 13:25
W sobotę 23 września kończy się Narodowy Kongres Trzeźwości, który odbywał się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Opowie o nim dyrektor Rafał Porzeziński, który był jednym z prowadzących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: trzeźwość jest fundamentem szczęśliwego życia

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 15:37
Papież napisał specjalne przesłanie do uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości w Warszawie. Franciszek podkreśla w nim, że trzeźwość to jeden z fundamentów szczęśliwego życia.
rozwiń zwiń