X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Choroby układu krążenia przedwczesną przyczyną zgonów. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 11:43
Choroby układu krążenia to zabójca numer jeden na świecie. Każdego roku odpowiada za 17,5 mln przedwczesnych zgonów. Światowa Federacja Serca, inicjator obchodów Światowego Dnia Serca, ostrzega: w 2030 liczba ta wzrośnie do 23 mln.
Audio
  • Dyrektor Barbara Kozierkiewicz i dr Adam Sokal o tym jak zapobiec chorobom układu krążenia (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/DarkoStojanovic

- Nastąpił kolosalny postęp w leczeniu rożnych chorób, również chorób serca. Żyjemy coraz dłużej. Choroby serca, które są spowodowane przez miażdżycę, są chorobami osób starszych. Im bardziej starzeje się społeczeństwo, im więcej jest ludzi starszych, tym więcej chorób serca i tym więcej problemów związanych z tymi chorobami - mówił na antenie radiowej Jedynki dr Adam Sokal ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. 

Jak przekonywał lekarz, czynniki ryzyka są powszechnie znane. Determinuje je płeć, wiek, styl życia oraz dieta. Specjalista przekonuje, że najważniejsze jest kontrolowanie tych czynników, na które mamy wpływ. - Należy również sprawdzać te rzeczy, o których nie wiemy. Co jakiś czas powinien być sprawdzamy poziom cukru i cholesterolu - zalecał ekspert.

Dyrektor Globalnego Centrum Badań Klinicznych Barbara Kozierkiewicz opowiadała w audycji o procesie prowadzenia badań klinicznych w Polsce. Jak stwierdziła, jest to czasochłonny proces mogący trwać nawet 12-13 lat. - Jest to proces bardzo kosztowny, angażuje wiele osób ze środowiska farmaceutycznego i placówek ochrony zdrowia na całym świecie - tłumaczyła. 

Rozmówczyni Krzysztofa Grzesiowskiego opowiadała także, w jaki sposób na etapie badań klinicznych sprawdza się skuteczność wprowadzanego leku i co decyduje o tym, czy znajdzie się on na rynku. - Ocenia się, że od pierwszego momentu, jakim jest zbadanie skuteczności danej cząsteczki, jedynie jedna na 5-10 tys. takich cząsteczek kończy się lekiem w aptekach - przekonywała.

Czy można zapobiec chorobom układu krążenia? Jak wygląda praca nad badaniami klinicznymi w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Barbara Kozierkiewicz (dyrektor Globalnego Centrum Badań Klinicznych), dr Adam Sokal (lek. med. dr n. biol. ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - ze studia w Katowicach)

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 7.15

ac/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koszulka, która monitoruje pracę serca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 18:30
Badania lekarskie są potrzebne, ale meczące i nużące. Oczekiwanie na wyniki trwa stosunkowo długo...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany pogody a stan zdrowia. "Najbardziej narażone są osoby przewlekle chore"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 12:47
W piątek i sobotę termometry w wielu częściach kraju pokażą więcej niż 30 stopni Celsjusza. Tymczasem, już w niedzielę prognozowane są wyraźne spadki temperatur, nawet o kilkanaście stopni. Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Michał Mularczyk, kardiolog, gwałtowne zmiany aury mogą być groźne dla zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieganie a nasze zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 19:30
- Wysiłek fizyczny jest dobry, ale w pewnym zakresie - mówi dr Marek Postuła. Bieganie, podobnie jak każdy inny rodzaj akywności fizycznej, może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm, ale należy uważać, by nie przesadzić.
rozwiń zwiń