"W Polsce trzeba więcej płacić, bo bez wzrostu wynagrodzeń nie będzie rozwoju"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 08:38
- Ponad 176 tys. osób od 1 października może przejść na emeryturę - powiedziała w "Sygnałach dnia" Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • Elżbieta Rafalska o obniżeniu wieku emerytalnego (Sygnały dnia/Jedynka)

Od 1 października kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat. Elżbieta Rafalska twierdzi, że przejścia na wcześniejszą emeryturę będą odbywały się etapowo, gdyż część uprawnionych osób będzie chciała nadal pozostać na rynku pracy. Minister powiedziała też kto będzie uprawniony do wypłaty minimalnej emerytury. - Prawo do minimalnej emerytury 1000 zł od 1 października będą miały osoby, które odbyły określony staż pracy: kobiety 20 lat, mężczyźni 25 lat. Ważne też będzie, czy pracowali legalnie, na samozatrudnieniu, czy na umowie o pracę.

Minister pracy odpowiedziała na pytanie, dlaczego, pomimo wzrostu zatrudnienia, płace wzrastają powoli. - Pracodawcy bardziej niż wzrostu wynagrodzeń boją się braku pracowników - przyznała. - Dziś w Polsce trzeba więcej płacić, bo bez wzrostu wynagrodzeń nie będzie rozwoju. Teraz na polskim rynku pracy nie znajdziemy niewolnika - dodała minister.

Elzbieta Rafalska mówiła też o nowej turze składania wniosków o świadczenie 500+. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Elżbieta Rafalska (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 27.09.2017

Godzina emisji: 7.15

abi/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: przymierzamy się do podniesienia minimalnego wynagrodzenia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 08:25
- Wcześniejsze podniesienie stawki godzinowej i minimalnego wynagrodzenia do 2 tysięcy złotych było różnie oceniane, ale jakoś nie wstrząsnęło rynkiem pracy - mówi w "Sygnałach dnia" minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: rodzice liczą na "500+"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 08:27
- Od początku sierpnia rodzice złożyli już ponad 1,5 mln wniosków o świadczenie "500+", w tym przeszło 437 tys. online - mówi w "Sygnałach dnia" szefowa MRPiPS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: teraz skupimy się na polityce senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 10:34
- W pierwszym roku postawiliśmy na politykę rodzinną, teraz skupimy się na polityce senioralnej - mówi w wywiadzie do "DGP" minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że decyzja o kształcie 500 plus dla emerytów zależy m.in. od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego.
rozwiń zwiń