Brytyjska firma wprowadza zakaz mówienia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 10:07
W jednym z oddziałów Vision Express w Wielkiej Brytanii przełożeni poprosili pracowników o "niemówienie po polsku" nie tylko podczas wykonywania obowiązków służbowych, ale również podczas przerwy obiadowej.
Audio
  • Firma Express Vision zakazała posługiwania się językiem polskim także podczas przerw (Sygnały dnia/Jedynka)
Centrum Nottingham
Centrum NottinghamFoto: shutterstock/Jason Batterham

Zdaniem pracodawcy to "ułatwienie współpracy" oraz "walka z wykluczeniem", a według polskiego MSZ "dyskryminacja pośrednia".

Prawnik Sylwester Pieckowski zwraca uwagę, że analogiczne zasady dotyczą również zakładów pracy w Polsce, ale pracodawca może poprosić o niemówienie po ukraińsku, rosyjsku czy w innym języku wyłącznie w uzasadnionych biznesowo przypadkach. - Wymaganie, by polscy pracownicy nie mogli porozumiewać się miedzy sobą w języku polskim na przerwie, czy podczas imprezy pracowniczej oczywiście jest dyskryminujące, jeśli nie może być uzasadnione przez zasadne potrzeby biznesu - mówi.

Ilona Korzeniowska z portalu "Polish Express" uważa, że do podobnych sytuacji dochodzi w Wielkiej Brytanii regularnie. Twierdzi, że po nagłośnieniu sprawy w mediach firma częściowo z zakazu się wycofała.

***

Prowadzą: Wojciech Dąbrowski i Daniel Wydrych

Przygotował: Karol Surówka

Data emisji: 27.09.2017

Goście: Sylwester Pieckowski (prawnik), Ilona Korzeniowska (redaktor naczelna portalu dla Polonii brytyjskiej "Polish Express")

Godzina emisji: 7.43

Materiał wyemitowano w audycji Sygnały dnia.

ag/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spada liczba Polaków ubiegających się o pracę w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 11:01
Blisko 72 proc. polskich firm twierdzi, że brakuje im pracowników. Tę lukę na rynku pracy wypełniają Ukraińcy. Dodatkowo okazuje się, że o 90 proc. spadła liczba Polek i Polaków ubiegających się o pracę np. w brytyjskich szpitalach, a o 50 proc. mniej osób przybyło do Wielkiej Brytanii, by pracować przy zbiorach owoców. O tym, czy jest szansa, że Polacy z Wysp zasilą polski rynek pracy rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich) i Andrzej Stefaniak (Dealer walutowy DMK).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacyjne wyprawki dla najmłodszych Polaków w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2017 18:50
Tysiące wyprawek czytelniczych z książką Juliana Tuwima trafią w ręce najmłodszych Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jest to nowa akcja konsulatu RP w Londynie „Czytam po polsku”, która ma zachęcić ich do czytania polskich książek. Na temat tego przedsięwzięcia mówiliśmy w audycji „Polacy w świecie”.
rozwiń zwiń