Ryszard Czarnecki: przyjmowanie imigrantów przez kraje UE nie będzie obowiązkowe

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 08:26
- Komisja Europejska rezygnuje z obowiązku przyjmowania imigrantów, bo przymus spotkał się z powszechną krytyką krajów członkowskich Unii – powiedział w "Sygnałach dnia" Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Audio
  • Ryszard Czarnecki o zmianach w polityce europejskiej ws. uchodźców (Sygnały dnia/Jedynka)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Komisja Europejska zaproponowała przyjęcie kolejnych 50 tys. uchodźców przez kraje członkowskie UE, ale na zasadzie dobrowolności, a nie zobowiązania. Zdaniem Ryszarda Czarneckiego silny wpływ na tę decyzję miała stanowcza polityka imigracyjna polskiego rządu. Dodał, że KE podjęła też kilka innych rozsądnych decyzji ws. imigrantów. - Polska pokazała, że przyjmowanie imigrantów nie jest wcale konieczne, co wzbudziło zazdrość innych krajów, które zgodziły się ich przyjąć, a teraz tego żałują. Komisja Europejska podjęła kilka słusznych decyzji ws. imigrantów, na przykład o uszczelnieniu granic oraz pomocy imigrantom, ale poza granicami Europy - przyznał poseł.

Ryszard Czarnecki powiedział też, że politycy KE uznali, że polityka względem imigrantów spowodowała zbyt dużo podziałów wewnątrz Unii Europejskiej. Nie chcą oni jednak zrezygnować z karania Polski za dotychczasową politykę. - Wydaje się, że polityka Warszawy i Budapesztu pokazała, że można prowadzić rozsądną politykę imigracyjną i odsłoniła błędność myślenia polityków krajów zachodnich, stąd ich presja na to, by ukarać Polskę finansowo – powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Ryszard Czarnecki (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 7.15

abi/kh

Zapis rozmowy

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kończy się dwuletni program przyjmowania uchodźców w UE. Żaden kraj nie przyjął wymaganej liczby

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 10:04
Dziś wygasa dwuletni program obowiązkowego przyjmowania uchodźców w Unii Europejskiej. Chodzi o rozlokowanie w krajach członkowskich 120 tysięcy migrantów, którzy przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech. Z tej grupy po dwóch latach przyjętych zostało około 29 tysięcy osób. 
rozwiń zwiń