Wady słuchu u dzieci. Jak poważny to problem?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 08:59
Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy, że w wieku kilku lat może być tyle osób z różnymi zaburzeniami słuchu - powiedział prof. Henryk Skarżyński, podsumowując dwie dekady badań słuchu u dzieci. 
Audio
  • Prof. Henryk Skarżyński o badaniach słuchu (Jedynka/Sygnały dnia)
Prof. Henryk Skarżyński
Prof. Henryk Skarżyński Foto: Wojciech Kusiński/PR

- Mieliśmy w głowie, że u noworodków to występuje u 1, 2, 3 na 1000. Nagle się okazało po badaniach pilotażowych, że u co piątego dziecka coś się dzieje - powiedział w "Sygnałach dnia" dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Podkreślił, że dzieci takie mają utrudniony start edukacyjny i trudności w szkole.

Profesor poinformował, że na Mazowszu rusza program powszechnych badań i będzie to pierwszy region w Europie, gdzie cała populacja pierwszoklasistów będzie zbadana. Akcja taka jest tym bardziej potrzebna, że jak wykazały badania, 2/3 rodziców nie dostrzegło u swoich dzieci problemów ze słuchem. 

Henryk Skarżyński mówił też o problemach w komunikacji osób starszych i akcji bezpłatnych badań słuchu przeprowadzonych przy budynku Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Henryk Skarżyński (dyr. Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu)

Data emisji: 30.09.2017

Godzina emisji: 7.14

fc/ag

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: udało nam się stworzyć polską szkołę w nauce światowej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 09:27
W jakich zawodach uszy powinny zostać objęte szczególną ochroną? W jakim wieku warto zwrócić szczególną uwagę na swój słuch? Narodowy Test Słuchu to kolejne działanie Światowego Centrum Słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Skarżyński: przez moje ręce przeszło 200 tys. pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 12:55
25 lat temu polscy medycy zaczęli realizować program leczenia głuchoty za pomocą implantów ślimakowych. - Było to wielkie wyzwanie, danie szansy tym, którzy nigdy nie słyszeli lub bezpowrotnie stracili słuch - mówi prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: technologia leczenia wad słuchu bardzo poszła do przodu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 08:53
- To ważny dzień z punktu widzenia wszystkich, którzy mają problemy ze słuchem, ich rodzin i bliskich - mówi "Syganałach dnia" z okazji przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Implantu Ślimakowego prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
rozwiń zwiń