"To astronomiczne kwoty". Konstanty Radziwiłł o proteście lekarzy-rezydentów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 09:24
1200 złotych podwyżki miesięcznie od zaraz dla lekarzy, którzy wybiorą deficytowe specjalności. To propozycja ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła dla protestujących lekarzy-rezydentów.
Audio
  • Konstanty Radziwiłł o proteście lekarzy-rezydentów (Sygnały dnia/Jedynka)

Około trzydziestu młodych lekarzy, którzy są w trakcie specjalizacji, głoduje od poniedziałku w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Żwirki i Wigury w Warszawie. Domagają się podwyżek wynagrodzeń i wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

Konstanty Radziwiłł tłumaczył, że taki postulat jest nierealny do wprowadzenia od razu. - Rezydenci mówią o tym, żeby zwiększyć te nakłady już, natychmiast, i to o kwoty, które są astronomiczne. Oni mówią o tym, żeby w ciągu trzech lat dojść do 6,8 procent PKB wydatków publicznych na zdrowie, a lekko licząc to około 45 miliardów złotych w stosunku do tego, co mamy dzisiaj - tłumaczył gość Jedynki.

Dodał, że że rząd już zwiększył nakłady na służbę zdrowia - o 8 miliardów w tym roku, a w przyszłym planuje o kolejne 5 miliardów.

Minister zdrowia mówił również, że rezydenci często wybierają specjalizacje, które nie są najbardziej potrzebne. Tymczasem istnieje lista dziewięciu specjalizacji ważnych z punktu widzenia polityki zdrowotnej państwa, są to np. pediatria, psychiatria, lekarze rodzinni. - Za wybór jednej z nich lekarze-rezydenci mogą otrzymać podwyżkę 1200 złotych miesięcznie już od teraz - podkreślał minister.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Konstanty Radziwiłł (minister zdrowia)

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 8.15

mr/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Minister zdrowia: duża część postulatów rezydentów jest słuszna

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:28
- To nie były negocjacje, odwiedziłem młodych lekarzy, którzy w znacznej mierze mają rację, jeśli chodzi o postulaty - tak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówi o swoim spotkaniu z protestującymi rezydentami. W środę wieczorem mają oni rozmawiać z przedstawicielami kierownictwa MZ.
rozwiń zwiń