Ryszard Czarnecki: rezolucja RE to kolejny atak na Polskę jako lidera "nowej Unii"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 08:15
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję w sprawie praworządności w niektórych krajach Europy. Dotyczy ona Polski, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii i Turcji. W ocenie Ryszarda Czarneckiego Polska, jako kraj, jest atakowana, bo ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie i staje się liderem "nowej Unii".
Audio
  • Ryszard Czarnecki o Rezolucji Rady Europy ws. Polski (Sygnały Dnia/Jedynka)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w rezolucji wezwało polskie władze m.in. do tego, "aby wstrzymały działania, które mogą zagrozić rządom prawa, w szczególności niezawisłości sądów oraz działania wobec Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie wyboru jej członków".

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego przypominał w radiowej Jedynce, że Rada Europy to gremium, w którym uczestniczą państwa mające problemy z prawem, jak choćby Rosja czy Białoruś. W jego ocenie to kolejny atak na Polskę, która staje się liderem w regionie.

- Coraz większa konkurencyjność polskiej gospodarki, coraz większa innowacyjność, powszechne poczucie w Europie, że jesteśmy liderem całej "nowej Unii" oznacza, że trzeba się z nami liczyć. A to wywołuje pewne reakcje: jak ktoś się liczy, to w niego się uderza. I to obserwujemy wśród krajów zachodnioeuropejskich - ocenił Ryszard Czarnecki.

W kwestii łamania praworządności w Polsce w ostrych słowach wypowiada się też prezydent Francji, Emmanuel Macron. Gość Jedynki zapytany o to, czy stanowisko Francji wobec Polski może być niepokojące i czy to właśnie Macron nie jest obecnie największym przeciwnikiem Warszawy w UE, stwierdził, że to jest przejaw kryzysu poparcia, z jakim mierzy się francuski prezydent.

- Macron jest politykiem, który jest tym bardziej głośny, tym bardziej się dziwnie wypowiada, zwłaszcza wobec Polski, im mniejsze ma poparcie. Jego ostatnia klęska w wyborach do Senatu, pokazuje, że jest prezydentem o najszybciej spadającym poparciu w dziejach Republiki Francuskiej. I wobec tego reaguje trochę, jak politycy rosyjscy od kilku wieków, czyli: większe problemy wewnętrzne, tym głośniej na temat polityki zagranicznej - wskazał Czarnecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi:  Piotr Gociek

Gość: Ryszard Czarnecki (eurodeputowany PiS, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 7.17

dad/kk

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rada Europy przyjęła rezolucję dotyczącą praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 07:56
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję w sprawie praworządności w niektórych krajach Starego Kontynentu. Dotyczy ona Polski, Bułgarii, Rumunii. Mołdawii i Turcji. W rezolucji wezwano te kraje do pełnego wdrożenia praworządności.
rozwiń zwiń