"Wiedza na temat polskiej kultury jest coraz lepsza"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 07:55
- Stopniowo wychodzimy z cienia - podkreślił w radiowej Jedynce przewodniczący Rady Programowej III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski prof. Andrzej Chwalba.
Audio
  • "Wiedza na temat polskiej kultury jest coraz lepsza" (Sygnały dnia/Jedynka)
III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie
III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W Krakowie obraduje III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Biorą w nim udział osoby, które na co dzień w swych badaniach zajmują się nie tylko problematyką związaną z polską historią, ale również z kulturą, sztuką czy nauką. Zwoływany co pięć lat kongres umożliwia wymianę poglądów i dyskusję nad wieloma istotnymi zagadnieniami dotyczącymi dziejów Polski i jej dziedzictwa.

Tematem przewodnim tegorocznego kongresu jest "Dawna Rzeczpospolita: historia-pamięć-dziedzictwo".

Historyk prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego w audycji "Sygnały dnia" podkreślił, że "stopniowo i wolno wychodzimy z cienia". Według niego "jesteśmy w fazie półcienia jeśli chodzi o świat, jeśli zaś chodzi o Europę Środkową, czy w ogóle Europę, to wiedza na temat polskiej kultury, polskich dziejów, jest coraz lepsza".

- Poza granicami Europy pojawiły się ośrodki, które badają historię Polski. Obecność na kongresie Koreańczyków i Japończyków, po raz pierwszy Hindusa, przedstawicieli Ameryki Południowej, Australii, nawet RPA - to dowodzi, że są osoby, które by chciały dalej z nami współpracować i badać dzieje Polski - wskazał gość radiowej Jedynki.

Co najbardziej interesuje obcokrajowców w polskiej historii? - Nam się wydaje, że polskie losy XX-wieczne, dramatyczne, trudne, bolesne, wspaniałe postaci - Józef Piłsudski, Karol Wojtyła jako papież, ruch Solidarności, Zbrodnia Katyńska, że to świat szczególnie zajmuje. No nie za bardzo - wyjaśnił historyk i zdradził, co najbardziej fascynuje badaczy zagranicznych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Andrzej Chwalba (historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Rady Programowej III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski)

Data emisji: 14.10.2017

Godzina emisji: 7.15

kk

Czytaj także

Hejnał mariacki. Tajemnice krakowskiej melodii

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 13:00
Prowadzi tam 271 schodów i jest to jedno z najwyżej położonych miejsc pracy w Polsce. Dziś zaglądamy do wieży mariackiej, skąd grany jest co godzinę słynny hejnał, w południe nadawany przez Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z całego świata badają dzieje Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:10
W Krakowie rozpoczął się (11.10) III Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.
rozwiń zwiń