X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wiedza na temat polskiej kultury jest coraz lepsza"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 07:55
- Stopniowo wychodzimy z cienia - podkreślił w radiowej Jedynce przewodniczący Rady Programowej III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski prof. Andrzej Chwalba.
Audio
  • "Wiedza na temat polskiej kultury jest coraz lepsza" (Sygnały dnia/Jedynka)
III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie
III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski w Krakowie Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W Krakowie obraduje III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. Biorą w nim udział osoby, które na co dzień w swych badaniach zajmują się nie tylko problematyką związaną z polską historią, ale również z kulturą, sztuką czy nauką. Zwoływany co pięć lat kongres umożliwia wymianę poglądów i dyskusję nad wieloma istotnymi zagadnieniami dotyczącymi dziejów Polski i jej dziedzictwa.

Tematem przewodnim tegorocznego kongresu jest "Dawna Rzeczpospolita: historia-pamięć-dziedzictwo".

Historyk prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego w audycji "Sygnały dnia" podkreślił, że "stopniowo i wolno wychodzimy z cienia". Według niego "jesteśmy w fazie półcienia jeśli chodzi o świat, jeśli zaś chodzi o Europę Środkową, czy w ogóle Europę, to wiedza na temat polskiej kultury, polskich dziejów, jest coraz lepsza".

- Poza granicami Europy pojawiły się ośrodki, które badają historię Polski. Obecność na kongresie Koreańczyków i Japończyków, po raz pierwszy Hindusa, przedstawicieli Ameryki Południowej, Australii, nawet RPA - to dowodzi, że są osoby, które by chciały dalej z nami współpracować i badać dzieje Polski - wskazał gość radiowej Jedynki.

Co najbardziej interesuje obcokrajowców w polskiej historii? - Nam się wydaje, że polskie losy XX-wieczne, dramatyczne, trudne, bolesne, wspaniałe postaci - Józef Piłsudski, Karol Wojtyła jako papież, ruch Solidarności, Zbrodnia Katyńska, że to świat szczególnie zajmuje. No nie za bardzo - wyjaśnił historyk i zdradził, co najbardziej fascynuje badaczy zagranicznych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Andrzej Chwalba (historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Rady Programowej III Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski)

Data emisji: 14.10.2017

Godzina emisji: 7.15

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hejnał mariacki. Tajemnice krakowskiej melodii

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 13:00
Prowadzi tam 271 schodów i jest to jedno z najwyżej położonych miejsc pracy w Polsce. Dziś zaglądamy do wieży mariackiej, skąd grany jest co godzinę słynny hejnał, w południe nadawany przez Program 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z całego świata badają dzieje Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:10
W Krakowie rozpoczął się (11.10) III Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.
rozwiń zwiń