"Stanowisko Polski się nie zmieni: rząd RP nie chce przyjmować ludzi spoza Europy"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 08:30
Koncepcja przymusowej relokacji upadła, zastąpiła ją dobrowolność, ale kraje UE będą namawiane, by w ramach europejskiej solidarności przyjmować uchodźców. Jednak, jak zaznaczał Ryszard Czarnecki goszcząc w radiowej Jedynce, mimo to w tej kwestii pojawiły się już pierwsze naciski.
Audio
  • Ryszard Czarnecki o szczycie w Brukseli, kwestii migracji i przyszłości UE (Sygnały dnia/Jedynka)

- Już są naciski natury politycznej, mniej lub bardziej zgrabne. Jednak stanowisko Polski się nie zmieni: rząd RP nie chce przyjmować w wyniku decyzji Komisji Europejskiej ludzi spoza Europy - zaznaczał Ryszard Czarnecki.

Polityk odniósł się też do sprawy podjęcia podczas najbliższego szczytu UE w Brukseli kwestii przestrzegania praworządności w Polsce i na Węgrzech. - Niektórzy przywódcy krajów Europy Zachodniej od własnych problemów wewnętrznych starają się uciekać w politykę zewnętrzną. Macron ma wielkie demonstracje i spadki w sondażach, partia pani Merkel przegrała wybory w ważnym landzie Dolna Saksonia. Polska musi robić swoje i nie przejmować się naciskami, bo jak widać potrafiliśmy się obronić w kwestii przymuszania nas do przyjmowania imigrantów - mówił Czarnecki.

Ryszard Czarnecki podkreślił też w "Sygnałach dnia", że jeśli Niemcy i Francja poważnie traktują przyszłość wspólnoty - muszą rozpocząć dialog z krajami tak zwanej nowej Unii. - W tym momencie tego projektu nie da się uratować bez naszego regionu Europy i bez Polski, która jest liderem tego regionu. W związku z tym pewien pragmatyzm powinien kierować kanclerz Merkel w kierunku porozumienia pomiędzy liderem Unii, jakim są Niemcy, a liderem "Nowej Unii", jakim jest Polska - stwierdził eurodeputowany PiS.

Eurodeputowany zapytany również został o przyszłość stosunków pomiędzy Grupą Wyszehradzką, a Austrią w kontekście wyników tamtejszych wyborów parlamentarnych.  - Wiedeń będzie raczej forsował koncepcję tak zwanego Trójkąta Sławkowskiego, czyli Austria-Czechy-Słowacja. Zacieśni relacje z Grupą Wyszehradzką, ale nie sadzę żeby starał się o akces. Jednak punktem odniesienia dla Wiednia będą relacje z Berlinem i Paryżem. Na pewno w kwestii polityki migracyjnej najmłodszy premier w Europie, 31-letni Sebastian Kurz, znajdzie wspólny język z polskim premierem - stwierdził Ryszard Czarnecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Ryszard Czarnecki (eurodeputowany PiS, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego)

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 7.15

dad/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

Szczyt UE w Brukseli. Theresa May z ofertą finansową ws. Brexitu?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 06:54
Kryzys migracyjny, sprawy międzynarodowe, a także Brexit, oraz program prac na najbliższe dwa lata - to główne tematy rozpoczynającego się dziś, dwudniowego szczytu w Brukseli. Początek spotkania unijnych liderów zaplanowano na 15.00. Szczyt odbędzie się w starym budynku Rady. Nowy, z powodu szkodliwych oparów, wczoraj ponownie ewakuowano.
rozwiń zwiń